Deset dnů od parlamentních voleb na Slovensku se rýsuje vznik vládní koalice složené z vítězné strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, z Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a z nacionalistické Slovenské národní strany (SNS). Vedení strany Hlas-SD, jejíž postoj je klíčový pro vytvoření nové vlády, v úterý jednomyslně rozhodlo, že strana bude jednat o vytvoření koalice už jen se Směrem-SD a SNS, řekl novinářům šéf Hlasu Peter Pellegrini. Dokončení jednání o novém kabinetu očekává v příštích několika dnech.
Pellegrini po volbách původně nevylučoval ani možnost spojení Hlasu-SD s dvěma liberálními stranami a s konzervativním Křesťanskodemokratickým hnutím (KDH). O složení vlády bez Směru-SD usilovalo liberální hnutí Progresivní Slovensko (PS), které ve volbách skončilo na druhém místě před třetím Hlasem-SD a které Pellegrinimu nabídlo i funkci premiéra. Slovenští analytici už po vyhlášení výsledku voleb označili vytvoření vlády stranami Směr-SD, Hlas-SD a SNS za nejpravděpodobnější povolební vývoj.
„Slovensko potřebuje stabilní a odborně připravenou vládu, která nebude řešit vlastní spory,“ řekl Pellegrini a poukázal na možné spory, jež by provázely vládu složenou z názorově rozdílných stran. Ty se ukázaly už po volbách, kdy KDH odmítlo například zavedení registrovaných partnerství, které je jednou z priorit PS. Místopředsedu Evropského parlamentu Michala Šimečku, který stojí v čele PS a ve vrcholné politice na Slovensku dosud nepůsobil, označil Pellegrini za nezkušeného politika.
„Jsou to jen výmluvy od Petera Pellegriniho. Myslím si, že od začátku byl rozhodnutý, že jde s Robertem Ficem. Zřejmě je spojují mnohem silnější zájmy a na tom nemohla nic změnit ani jakákoliv naše velkorysá nabídka,“ řekl v reakci na Pellegriniho prohlášení předseda PS Šimečka. Zopakoval, že se vzdá funkce místopředsedy Evropského parlamentu i křesla europoslance a bude působit ve vlasti.
Podle Šimečky je třeba se obávat zahraničního směřování země pod vedením Směru-SD. Například Směr-SD a SNS sice nezpochybňují členství Slovenska v EU a NATO, opakovaně ale kritizují některá rozhodnutí unie a netají se svým rezervovaným postojem vůči USA. Obě tyto strany také vystupují proti pokračování slovenské vojenské pomoci bránící se Ukrajině.
Pellegrini zopakoval, že jeho strana má programově blíže ke Směru-SD, jehož předseda a trojnásobný premiér Fico po volbách dostal pověření od hlavy státu ke složení vlády. Fico už před volbami řekl, že spolupráce Směru-SD a Hlasu-SD by byla základem stabilního kabinetu. Po volebním vítězství Směru-SD pak Fico uvedl, že se bude ucházet o funkci ministerského předsedy. Předseda SNS Andrej Danko se po volbách nechal slyšet, že jeho strana chce vstoupit do koalice se Směrem-SD a Hlasem-SD nebo podpoří menšinovou vládu v čele s Ficem.
Podrobnosti k rozdělení funkcí v případné koalici Pellegrini neuvedl. Řekl ale, že nebude s Ficem sedět ve vládě. Někteří politici z Hlasu-SD, Směru-SD a SNS byli společně s jednou další stranou u moci už v letech 2016 až 2020, kdy nynější čelní představitelé Hlasu-SD ještě působili ve Směru-SD. Pellegrini a další desítka poslanců Směru-SD vystoupili z Ficovy strany před třemi lety a následně založili vlastní stranu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist