Belgická metropole se v úterý probudila do těžkého dne. Útok radikálního islamisty v Bruselu z pondělního večera zastavil život ve městě. Evropské instituce a další úřady zrušily hromadné akce, zavřely se mnohé školy a diplomaté ze severských zemí dostali povinně home office.

K útoku došlo v pondělí po sedmé hodině večer v centru Bruselu. Pětačtyřicetiletý Tunisan identifikovaný jako Abdesalem L. usmrtil střelbou z poloautomatické zbraně dva fotbalové fanoušky a třetího zranil. Všichni tři byli občané Švédska.

Policie útočníka v úterý ráno při zásahu na severozápadě města postřelila, svému zranění následně podlehl v nemocnici.

V pondělí večer hrála v Bruselu švédská fotbalová reprezentace kvalifikační zápas s Belgií a ve městě byla spousta švédských fanoušků. Tunisan, který v Belgii pobýval nelegálně – byl mu zamítnutý azyl v zemi – nestřílel bezhlavě do davu. Trojici Švédů si vybral cíleně.

Na videu, které natočil krátce po činu, se přihlásil k Islámskému státu a „zabití tří Švédů“. „Moje kroky vede víra a pro víru jsem připravený zemřít,“ prohlásil.

Na videu kritizoval pálení koránu ve Švédsku, což se považuje za klíčový motiv činu. K těmto incidentům došlo v severské zemi letos opakovaně, naposledy v červnu. Tehdy křesťanský uprchlík z Iráku roztrhal a poté spálil výtisk svaté knihy pro muslimy před mešitou ve Stockholmu.

Abdesalem L. si vybral skupinu švédských fanoušků jedoucích v taxíku, které sledoval na motorce. Když vystupovali z auta, začal pálit. Dva fanoušky, kteří se snažili utéct, sledoval dovnitř nedaleké budovy, kde je po opakované střelbě usmrtil.

Zápas byl v reakci na tragédii zrušený a fanoušky musela ze stadionu eskortovat policie. Belgická vláda ještě v pondělí večer vyhlásila v Bruselu nejvyšší, čtvrtý stupeň ohrožení teroristickým útokem.

Mnoho úřadů včetně evropských institucí zrušilo v úterý akce, kde se očekávala osobní přítomnost. Zavřené zůstaly vlámské a také mezinárodní školy, frankofonní většinou nikoliv. Školství spadá v Belgii pod jednotlivé regiony, které si samy regulují provoz.

Pracovat z domova zůstali povinně v úterý nejen švédští diplomaté a úředníci ve městě, ale také dánští nebo norští. „Už dlouho pro nás platí, že při podobných incidentech se na nás vztahují stejná omezení jako na Švédy,“ řekla HN Solveig Verheyleweghenová z norské mise při EU v Bruselu.

„Mnozí cizinci nás Seveřany mezi sebou zaměňují, nerozeznají švédštinu od norštiny například. Můžeme se tak lehce stát terčem útoku,“ doplnila Verheyleweghenová. Děti proto ráno odvedla do frankofonní školy a sama se vrátila pracovat domů.

Belgická policie nyní zkoumá, zda měl Tunisan komplice a plánoval větší útok proti fotbalovým fanouškům, nebo jestli jednal sám. V místě jeho posledního pobytu ve čtvrti Schaerbeek – kde ho ráno nahlásil jeden občan policii, že sedí v místní kavárně – nalezla větší množství zbraní.

Jeho jméno také figurovalo na seznamu islámských radikálů sdíleném evropskými státy. Jak je možné, že se navzdory tomu a svému nelegálnímu statusu volně pohyboval v zemi, belgické úřady zatím nezodpověděly.

Belgická vláda nespojuje pondělní událost s vyostřenou situací na Blízkém východě. Opozice ji za to kritizovala a vyzvala obyvatele země, kde žijí stovky tisíc muslimů a kde se v uplynulých dnech konala propalestinská shromáždění, k obezřetnosti.

V Bruselu neútočil islamista poprvé. Největší atentát tohoto typu zažilo město před sedmi lety, na jaře 2016. Sebevražední atentátníci spojení s útokem na pařížský klub Bataclan tehdy v bruselském metru a na letišti Zaventem usmrtili téměř 40 lidí. Letos hlavním viníkům soud vyměřil doživotí.

Článek vznikl s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky v rámci společného projektu redakcí HNaktualne.czdrbna.cz a voxpot.cz.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist