Zatímco hudebníci se o budoucnost kultury bojí, ministr kultury Martin Baxa (ODS) obavy odmítá. „Neutichla ve zlých časech, neutichne ani teď v těch obtížných,“ říká na úvod rozhovoru pro HN. Naráží tím na iniciativu Nenechme kulturu utichnout, která v polovině října uspořádala protest proti nízkým platům umělců. Ačkoliv vládní program uvádí, že rozpočet Baxova úřadu bude směřovat k jednomu procentu státního rozpočtu, plán je nyní opačný. Meziročně se rozpočet ministerstva sníží téměř o dvě miliardy, a poměr výdajů tak klesne z 0,73 na 0,64 procenta.

Kultura zpravidla nebyla prioritou dosavadních vlád, poslední dobou ale dostává více ran. Pro příští rok má mít méně peněz než letos. Proč jste nedokázal uhájit stejné prostředky?

Nemyslím, že v poslední době dostává rozpočet ministerstva kultury více ran, protože na rok 2023 jsme měli nejvyšší rozpočet v historii (letos činily výdaje ministerstva 18,5 miliardy a byly pro resort dosud nejvyšší i díky unijním penězům v rámci Národního plánu obnovy, kde je celkově na kultury vyčleněno 5,5 miliardy do roku 2026 – pozn. red.).

Bude se ale snižovat.

Ano, na příští rok se dotkly úspory i mého ministerstva. Hlavní pokles se týká Národního plánu obnovy. V letošním roce z něj šlo 2,4 miliardy korun. Pro rok 2024 to bude 1,17 miliardy korun. Takže ten optický propad je daný tím, že vyčerpáváme velmi úspěšně evropské fondy. Samotné úspory činí okolo půl miliardy korun. Od příštího roku bude ale nulová sazba DPH na knihy, což samo o sobě znamená určitě více než půl miliardy, které v kultuře zůstanou – v knižním trhu. Cíl, abychom se blížili k jednomu procentu výdajů státního rozpočtu na kulturu, se v roce 2024 nenaplňuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se pro příští rok počítá s méně penězi pro kulturu, než měla letos?
  • Jak proti tomu Martin Baxa na vládě bojoval?
  • Jak odůvodňuje novelu zákoníku práce, která může negativně dopadnout i na kulturní trh?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.