Simon Fishel byl v 70. letech součástí týmu, kterému se podařilo první úspěšné umělé oplodnění vůbec. Už v té době se o něm říkalo, že je „šílený vědec“, který si hraje s přírodou. Tento měsíc přijel do Prahy odprezentovat novou metodu podpory plodnosti, která může pobouřit podobným způsobem.
Ženám by totiž mohla pomoci otěhotnět i v pozdějším věku jejich vlastní tkáň z vaječníků, která se odebere v plodném období a zmrazí, podobně jako už dnes vajíčka, k využití na později. A možná časem půjde i matce transplantovat tkáň odebranou její dceři. Ačkoliv metoda byla testována na zvířatech už v 50. letech, tak k využití pro zdravé ženy je až nyní. Podstoupit ji ženy mohou na vlastní náklady v pražské nemocnici v Podolí.
Proč se metoda zmražení tkáně z vaječníků začíná více používat až nyní, ačkoli na lidech se testuje téměř 20 let?
Protože až nyní o ní máme nějaké pozorovatelné údaje. Medicína obecně dělá jen něco, co je indikováno. Nemá nabízet léčbu, kterou nikdo nepředepsal. Myslím ale, že se dostáváme do světa preventivní a personalizované medicíny. Ano, tato metoda se začala dělat v roce 2004 a postupně se prováděla více a více po celém světě, ale vždy byla indikovaná – pokud bylo riziko, že žena kvůli nějakému onemocnění, například rakovině, ztratí plodnost, pokusili jsme se ji tímto zachránit. Nyní už to ale není jen experimentální technika pro zachování plodnosti. Víme, že to podpoří i tvorbu hormonů a tím oddálí menopauzu. To šlo doposud jedině farmakologickou cestou.
Co se dočtete dál
- Jak metoda zmražení tkáně z vaječníků funguje?
- Má nějaké limity?
- Budou v budoucnu ženy rodit i kolem 60?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.