Česko je tradičně na samém dně žebříčku dostupnosti vlastnického bydlení. Platilo to v dobách, kdy byly peníze superlevné a cena nemovitostí letěla vzhůru, druhou nejhorší zemí (hádejte po kom) v rámci EU je však Česko i v době, kdy domy a byty mírně zlevňují. Celkové náklady na hypotéku – a bez ní se při koupi prvního bytu obejde málokdo – totiž kvůli velmi vysokým úrokům prudce stouply.

Podobný vývoj ovšem zažívá i Amerika, kde vlastnictví domu bylo po generace považováno za takřka samozřejmost. Kvůli vysokým úrokům je tam nyní koupě nemovitosti k bydlení nejméně výhodná v historii.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co dělá s rozpočtem hypotéka s osmiprocentním úrokem?
  • Jak se liší americké pojetí hypotéky od českého?
  • A jaké starosti můžeme Američanům závidět?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se