Pinocchio, hlavní postava dětského románu spisovatele Carla Collodiho, byl původně dřevěný panáček, který se vyznačoval tím, že čím víc si vymýšlel, tím víc se mu prodlužoval nos. Nutno říci, že něco takového by člověk ocenil v případě politiků. Ne snad proto, aby běžný volič zjistil, kdy zcela plánovitě nemluví pravdu. Spíše proto, aby bylo možné detekovat případy, kdy si nevymýšlí.

Politika pochopitelně není svět Mirků Dušínů. Současně ale nemá být – i přes některé názory – prostředím, kde je nutné každé slovo úporně zkoumat a prověřovat ze všech stran.

Uvěřitelnost politika ale také je, nebo může být, otázkou dobrého PR a marketingu. Bohužel tohle všechno vládě Petra Fialy chybí. Trváním na nesmyslech nabídla zcela zbytečně munici opozici a současně ztratila další vlastní voliče, jejichž deziluze by se dala vážit na tuny. Protože i skalní příznivci vládní pětikoalice by konečně potřebovali vědět, kdy to, co říká premiér, je pravda a kdy se sliby (včetně těch, jimiž překypuje vládní prohlášení) stávají nerealizovatelné, až rovnou vymyšlené. A je jedno, zda jde o původní závazek stabilních valorizací důchodů či nezvyšování daní, anebo právě teď tvrzení o nezvyšování ceny energie.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Když regulovaná složka energie stoupne o desítky procent, jak moc se to dotkne zákazníka?
  • Proč je Fiala jako ekonomický expert nedůvěryhodný?
  • Co by slibům vlády prospělo?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.