Mám Adipex retard a posílám i na dobírku, zní jeden z příspěvků na Facebooku. A podobných lze ve veřejných skupinách na sociálních sítích, ale i na internetových bazarech najít řadu. Po nedostatkových antibioticích si Češi stále častěji přeprodávají i léky na hubnutí. Včetně zmíněného, jehož výdej stát už dříve omezil. Je totiž možné ho zneužít pro výrobu drog. 

Ostatně i u léku samotného existuje riziko návykovosti, protože obsahuje látku fentermin. I proto se ho doporučuje nebrat dlouhodobě a dávat si v jeho užívání několikaměsíční přestávky.

Fentermin stát zařadil kvůli možnému zneužívání pro výrobu drog v roce 2017 na oficiální seznam návykových látek. Reagoval tak mimo jiné i na časté případy padělaných receptů na Adipex v příhraničních oblastech, odkud ho pak lidé načerno vyváželi do sousedních států. Ve většině zemí Evropské unie nejsou léky s fenterminem legální. Rostl i počet případů, kdy si lék Češi přeprodávali na internetu a často se dostali k padělaným verzím.

Nově se proto začal Adipex vydávat pouze na lékařský předpis s modrým pruhem. Ten je oproti běžnému přísněji evidovaný a jeho ztráta se musí hlásit policii. „Nezákonné zacházení s touto látkou může být považováno za trestný čin,“ uvádí tisková mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková. Úřad za přestupky spojené s nelegálním přeprodáváním léků rozdá ročně nižší desítky pokut v celkové výši okolo milionu korun.

Brunclíková navíc doplnila, že léku Adipex retard skončí v lednu příštího roku registrace. Vyprší totiž pětiletá lhůta, na kterou byla dříve prodloužena. Důvodem je, že výrobce léků G. L. Pharma nepodal úřadu včas žádost o registraci na další období.

A to naprosto záměrně, jak HN potvrdil zástupce firmy pro Česko Josef Kredba. Lék totiž firma vyráběla jen pro český trh, na kterém už o něj po zpřísnění podmínek vydávání nebyl dostatečný zájem. „Po zavedení tohoto opatření poklesla preskripce přípravku na desetinu dřívějšího objemu,“ uvedl Kredba. Firmě se proto výroba léku přestala vyplácet.

Inzeráty na prodej léku z internetu se ale stále objevují. SÚKL podle Brunclíkové v letošním roce předal podnět policii na pět případů, kdy lidé s fenterminovým lékem nelegálně zacházeli.

Samotní lékaři přitom od využívání léku ustupují. „Adipex jsem nepředepsal několik let,“ říká například obezitolog Martin Matoulek. Při práci s pacienty upřednostňuje novější léky na hubnutí, které jsou podle něj daleko bezpečnější.

Zmíněný medikament uživateli mimo jiné snižuje chuť k jídlu a pocit hladu, ale také ho stimuluje. „Takže se cítí trochu hyperaktivnější a může mít problémy se spánkem. Citlivějším lidem může způsobit problémy se srdcem,“ doplňuje možné vedlejší účinky léku vedoucí obezitologického centra v pražské Všeobecné fakultní nemocnici.

Adipex smí kromě specialistů předepsat i praktický lékař. A zkušenost se sháněním léku u praktika potvrzují i příspěvky v jedné z veřejných skupin na sociální síti Facebook. „Dnes mám první den na Adipexu. Musela jsem podstoupit vyšetření krve a EKG, vše vyšlo O. K. Mám vysoké BMI, tak mi ho napsala obvodní lékařka,“ napsala jedna z anonymních členek skupiny.

„Šla jsem na preventivní odběr, tak jsem se zeptala a obvodní lékař mi poslal e-recept,“ popisuje další z uživatelek Michaela Z. svou zkušenost. Níže v diskusi přiznává, že nadváhou netrpí, ale lék má pro udržení postavy. „Mám ráda jídlo a s ním můžu jíst vše a je to O. K.“

Lék si nicméně musí hradit v plné výši, pojišťovna na něj nic nepřispívá. Balení o 100 tabletách Adipexu vyjde na 1300 korun.

Větší zájem lidí o podobné léky potlačující chuť k jídlu zejména ve městech potvrzuje i předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka, který má ordinaci v Přešticích na Plzeňsku. „Myslím ale, že je to v jednotlivých regionech různé. Já mám ordinaci na venkově a tolik pacientů se o to nezajímá, ale vím, že ve městech je to trochu jinak,“ říká Šonka.

Dodává, že před předepsáním léku na hubnutí pacientovi je třeba zhodnotit velké množství faktorů, zejména zda netrpí dalšími nemocemi, které by medikament mohl zhoršit: „A samozřejmě nedává smysl jenom užívat lék a neupravit nějakým způsobem životní styl.“

Zejména v letošním roce narostla popularita injekčních per obsahujících takzvaný semaglutid, který prodává dánská farmaceutická firma Novo Nordisk pod názvem Ozempic. Pro velký zájem zejména ve Spojených státech má výrobek po celý tento rok výpadky v dodávkách do evropských zemí.

Tento původně lék na cukrovku druhého typu, který se prokázal i jako účinný medikament na hubnutí, je v Česku možné předepsat pouze diabetikům. I tak se ale podobně jako Adipex dostává i do internetových diskusí o hubnutí, kde si ho uživatelé vzájemně prodávají. SÚKL v letošním roce předal sedm takových případů policii.

Matoulek by lidi rád varoval před nákupy jakýchkoli léků z internetu. „Nemůžou vědět, zda jsou léky originální, jak byly skladovány a tak dále.“ Padělky právě například léku Ozempic se na evropském trhu vyskytují stále častěji. Podle Evropské lékové agentury pochází z Německa a Rakouska. Ve druhé zmíněné zemi dokonce nemocnice zaznamenaly několik hospitalizovaných lidí v souvislosti se zdravotními problémy po aplikování padělané verze Ozempicu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.