Tři banky obchodované na pražské burze, Moneta, Erste a Komerční banka, reportovaly na přelomu října a listopadu výsledky za třetí čtvrtletí. Zisky všech předčily očekávání. Po devíti měsících již Erste překonala rekordní minulý rok. Moneta ani Komerční banka pravděpodobně loňský rekordní rok nepřekonají, nicméně jsou na velmi dobré cestě se k němu výrazně přiblížit.

Investoři se mohou ptát, zdali po snížení sazeb nedojde k poklesům zisků a neměli by raději akcie prodat.

Odpověď na tuto otázku není tak přímočará. V úvodní fázi cyklu zvedání sazeb banky nejprve zvedají sazby na svých úvěrech a až poté zvedají sazby na vkladech. ČNB od června 2021 během roku zvýšila repo sazbu z 0,25 až na současných sedm procent. To samozřejmě ovlivnilo sazby, za které banky začaly půjčovat (či refinancovat úvěry), a banky tak začaly generovat rekordní čisté úrokové výnosy. Nicméně s odstupem času musely banky začít zvyšovat i sazby na svých depozitech a to logicky snižuje jejich čistý úrokový výnos, jev patrný na jejich hospodaření v posledních několika čtvrtletích.

Snížení úrokových sazeb tak nebude mít pouze negativní dopad na výnosy z úvěrů, ale bankám zároveň sníží náklady na vklady. Kromě toho nižší sazby oživí úvěrový trh, což by díky vyšším objemům úvěrových portfolií mělo mít pozitivní dopad.

Napříč bankami jsou rozdíly v jejich byznysmodelech, např. v tom, jak vypadá jejich struktura aktiv, úvěrové portfolio či zdroje financování. Jak moc snížení sazeb ovlivní jednotlivé banky, tak závisí i na těchto faktorech a také na tom, jak agresivní strategii oproti konkurenci pro získání klientů zvolí (atraktivnější sazby na úkor zisku).

Nicméně, tři výše zmíněné banky jsou dlouhodobě velmi ziskové a troufám si říci, že na tom se nic nezmění ani po snížení sazeb. Navíc jsou z mého pohledu jejich akcie podhodnocené. V následujících letech by tyto banky měly generovat rentabilitu kapitálu kolem 15 procent a domnívám se, že aktuální tržní ocenění toto velmi dobré hospodaření nereflektuje.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze