Dubaj právě hostí mimořádně důležitou konferenci COP28, která se navíc koná na pozadí nebývale naléhavé klimatické situace. Rok 2023 má být totiž nejteplejším rokem v historii.

Přesto se objevuje skepse ohledně výsledků, které může tato konference COP přinést. Začněme tím, že se bude jednat o první konferenci COP, kterou bude hostit významná země vyvážející ropu a zemní plyn a které bude ještě k tomu předsedat generální ředitel ropné společnosti. To jsou okolnosti, které nepřekvapivě vyvolaly v globální klimatické komunitě hluboké obavy z „green washingu“ a střetu zájmů.

Zadruhé, konference se bude konat uprostřed dvou velkých konfliktů, které budou mít dopad i na jednání o klimatu. A zatřetí, v Dubaji se bude poprvé jednat o výsledcích globálního hodnocení (GST), které kontroluje pokrok v plnění národně stanovených příspěvků k omezení globálního oteplování. Tato konference si proto opravdu žádá mimořádnou pozornost.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké sporné body se snaží vyřešit státy na klimatické konferenci COP28?
  • Které z nich jsou klíčové a u kterých je dohoda jen málo pravděpodobná?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.