Budoucnost bude horší než současnost. Podobná hodnocení slýcháme v souvislosti se změnami klimatu. A to včetně zpráv mezinárodního klimatického panelu IPCC. Nic optimistického, tak se nedivme, že na lidi přichází klimatický žal. Známý klimatolog Brian C. O’Neill upozorňuje, že tato interpretace je z mnoha důvodů mylná. 

V hodnoceních dopadu změn klimatu můžeme číst varování, že v důsledku vln veder zemřou statisíce lidí, miliardy dalších ohrozí nemoci, prudce porostou škody způsobené povodněmi, miliony lidí budou uvrženy do chudoby a podobně. Na druhé straně stejné studie ale předpokládají, že globální ekonomika poroste. Jinými slovy očekávají, že lidé budou mít lepší vzdělání, budou lépe živeni, budou zdravější, bohatší a budou déle žít. A nemá se to týkat jen nejbohatších, ale všech. 

I přes negativní dopady klimatické změny povedou vzdělávání, inovace a jejich větší dostupnost k prodloužení průměrné délky života v tomto století o 10–20 let. Změna klimatu způsobí, že zvýšení věku dožití (ve zdraví) bude o něco nižší. Ale ne že se očekávaný věk dožití při srovnání se současností sníží.

Dobrým příkladem je chudoba. Změna klimatu do ní uvrhne podle odhadů desítky milionů lidí, ať už v důsledku rostoucího počtu přírodních katastrof a neúrody, nebo vysokých cen potravin a energie způsobených snahou o snížení emisí. Bude ale celková chudoba vyšší? IPCC ve svém středním scénáři odhaduje, že jiné než klimatické faktory sníží počet lidí v chudobě z 600 milionů v roce 2020 na 100 milionů v roce 2050. V polovině století se tak celkový počet lidí ohrožených chudobou ze všech příčin sníží oproti dnešku nejméně o dvě třetiny. Největšího zlepšení se dočkají dnešní nejchudší regiony.  

To neznamená, že změna klimatu nepřinese negativní jevy. Je ale nutné využít lepší znalosti, inovace, technologie ke zvýšení celkové prosperity lidí. Příliš pesimistické výhledy a strašení ale mohou otupit opatření v oblasti klimatu tím, že se budou zdát beznadějná. Když se někdo pojmenuje poslední generace, tak mnoho optimismu na zlepšení nezbývá. Přílišný pesimismus zkresluje diskusi a analýzu, podkopává vědeckou důvěryhodnost. Máme prostředky, technologie a rostoucí znalosti na to, aby budoucnost byla výrazně lepší než současnost. A z historie víme, že neexistuje lepší politika než ekonomický růst. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.