Britští vojáci ve druhé světové válce šli do bojů až poté, co absolvovali alespoň dvacetitýdenní výcvik. Ukrajinští vojáci ve válce s Ruskem míří na frontu, byť často necvičili ani pět týdnů. „Ukrajina může vyhlásit další mobilizaci a zvýšit počet svých vojáků na dvojnásobek, ale nemělo by to žádný význam. Pokud nemáte schopnost jim velet a vyzbrojit je, nejsou pro útočné operace použitelní,“ konstatuje Jack Watling z britského vojenského výzkumného ústavu Royal United Services Institute (RUSI). „Postupem času bude situace Ukrajiny stále složitější,“ dodává.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Podle něj, stejně jako podle řady dalších analytiků, tak nezbývá než konstatovat, že převahu ve válce získává agresor, tedy Rusko. Neznamená to ale, že je z pohledu Ukrajiny vše ztraceno a že by ji Západ měl přestat podporovat, naopak. „Výsledek války je stále možné změnit,“ uvádí Watling. Byla by ale potřeba zásadní změna v řadě ohledů. A momentálně se nezdá být příliš realistické, že k ní dojde.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co by musel Západ udělat, aby se do výhody opět dostala Ukrajina?
  • Proč je nesmysl jednat s Ruskem, i když začíná získávat převahu?
  • Kdy naopak čas na vyjednávání s Putinem nastane?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.