Stále více českých firem se přidává k výzvě k přijetí manželství pro všechny, která je adresovaná premiéru Petru Fialovi (ODS). Celkem 104 tuzemských podniků věří, že Česko diskriminací stejnopohlavních párů ztrácí schopné pracovníky a každoročně tratí desítky miliard.
„Jako zaměstnavatelé, kteří souhrnně zaměstnávají desetitisíce lidí v České republice, podporujeme a vítáme jejich rozmanitost. Sdílíme přání leseb, gayů, bi a trans lidí (LGBT lidí) žít a pracovat v České republice bez diskriminace a předsudků,“ píše se v dopise, který premiérovi adresovaly Svaz průmyslu a dopravy ČR a velké firmy jako Vodafone, Škoda, Čedok, Plzeňský Prazdroj, Toptrans nebo T-Mobile, ale i menší start-upy. K výzvě se přidala také společnost Economia, vydavatel Hospodářských novin.
Větší vstřícnost vůči menšinám totiž podle nich může vést k hospodářskému rozvoji a lepší konkurenceschopnosti na mezinárodním poli. Naopak diskriminace LGBT+ lidí má českou ekonomiku každoročně stát až 37,6 miliardy korun. Vychází to z firmami citované analýzy výzkumné organizace Open for Business, jejímiž členy jsou podniky jako Deloitte, EY nebo Deutsche Bank.
„Zaměstnavatelé, kteří chtějí všem svým pracovníkům a pracovnicím poskytovat rovné prostředí, musí dnes aktivně vyplňovat mezery v zákonech, které stejnopohlavním párům nedávají stejné podmínky,“ konstatuje Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Fakticky totiž stejnopohlavní páry nemají stejné společenské postavení jako ty heterosexuální. Nemají stejná rodičovská práva, společné jmění manželů či právo na vdovský a vdovecký důchod.
České firmy, které chtějí i svým LGBT+ zaměstnancům poskytnout skutečně stejné podmínky jako ostatním, tak většinou činí formou benefitů. Například si tak mohou vzít rodičovskou dovolenou, ale také neplacené volno v den uzavření partnerství, za účelem přítomnosti u porodu nebo doprovodu své partnerky či partnera do nemocnice.
Manželství homosexuálů v první postsovětské zemi. Estonsko to bere jako krok do 21. století
Rafaj pozoruje, že tuzemské firmy přichází o kvalitní pracovníky, které právě odradí nemožnost si legálně vzít svého partnera či partnerku stejného pohlaví. „Někteří kvalifikovaní experti z těchto párů začínají dávat před Českou republikou přednost jiným zemím, což ještě dále prohlubuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků na domácím trhu práce. Čím déle tyto rozdíly budou trvat, tím větší bude negativní dopad na naše firmy a společnost.“
Nevstřícnost k sexuálním menšinám se na kondici firem podepisuje ale i dalšími způsoby. LGBT+ lidé, kteří se cítí utlačováni, nebývají v zaměstnání tolik výkonní. „Diskriminující prostředí vede k méně efektivní organizaci práce a vyšší míře psychické nepohody, což se odráží v nižší produktivitě či vyšší absenci,“ říká ekonom Vojtěch Bartoš, který se dlouhodobě zabývá vlivem diskriminace na ekonomiku.
Na výzvu firem v dopise k osobní schůzce premiér doposud neodpověděl.
Zákon o rovném manželství se začal projednávat v roce 2016. Ve sněmovně je norma i v tomto volebním období. Současně zákonodárci jednají i o protinávrhu na uzákonění manželství jen jako svazku muže a ženy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist