Cena zlata vytvořila čerstvý historický rekord 2135 USD za unci a nad hranicí dvou tisíc dolarů se drží již přes týden. Tuto hranici kov krátce překročil již třikrát v posledních letech, ale zdá se, že současný nárůst má pevnější základy. Když se cena zlata začátkem října vydala vzhůru, nejnápadnějším důvodem byl konflikt v Izraeli. Brzy poté se motorem růstu staly úrokové sazby. Trhy nabyly přesvědčení, že americký Fed skončil se zvyšováním sazeb a díky poklesu inflace je začne již na jaře snižovat. Prostředí s nižšími úroky cenu zlata podporuje. V něm totiž čelí menší „konkurenci“ státních dluhopisů nabízejících úrok.

Na trhu se zlatem však kromě soukromých kupujících probíhá i mimořádná aktivita centrálních bank. Ty jako celek nakoupily loni nejvíce zlata v historii (1136 tun) a letošní výsledky dávají tušit, že za rok 2023 dorovnají loňskou úroveň. Zhoršená geopolitická situace ve světě a vlna inflace totiž motivovaly řadu centrálních bank k hledání diverzifikace vůči své držbě dolarů a eur. Jejich masivní nákupy odlišují současný nárůst cen zlata od minulých vrcholů a dávají mu větší podporu.

Akcie těžařů zlata však na růst ceny drahého kovu nereagovaly tak citlivě jako v minulosti. Ceny akcií největších těžebních firem jako Newmont nebo Barrick Gold sice vzrostly, ale jsou na úrovních, kde byly dříve při ceně zlata kolem 1900 dolarů. Důvodem může být to, že investoři považují jeho současné ceny nad dvěma tisíci jen za krátkodobý výkyv. Tomu by nasvědčovaly i oceňovací modely některých investičních bank, které ještě nedávno čekaly dlouhodobou cenu zlata na 1700 dolarech.

Pozoruhodné je, že jeden publikovaný alternativní scénář, jenž předpokládá dlouhodobou cenu zlata na úrovni dva tisíce dolarů, zvyšuje odhad hodnoty akcií některých těžařů o dvě třetiny oproti variantě se 1700 dolary za unci.

Zdá se, že současné ceny akcií velkých těžařů nezaceňují možnost, že se hodnota zlata trvale posouvá výš. Pokud by se scénář trvalého nárůstu ceny kovu potvrdil, akcie těžebních podniků mohou skýtat příležitost.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze