Cena zlata vystoupala na své maximum: v pondělí pokořila hranici 2100 USD za troyskou unci. Vzhledem k předpokládanému zahájení cyklu snižování úroků hlavních centrálních bank věří zastánci žlutého kovu v pokračování spanilé jízdy. Podrobnější pohled však vyvolává spíše pochybnosti ohledně udržitelnosti současného masivního kurzového vzestupu.

Nárůst cen vzácného kovu odstartovala v říjnu eskalace geopolitického rizika v Izraeli. Nicméně od listopadu pomáhají zlatu klesající dluhopisové výnosy – podobně jako jiným finančním aktivům. Investoři propadli naději, že dezinflační proces nabírá na síle a zpřísňování měnové politiky je věcí minulosti. Správci peněz naopak doufají, že se americký Fed vydá už na počátku příštího roku s úroky dolů.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze