To je hospodářství! Inu, Turecko… Dvojsmyslný komentář z příběhu Járy Cimrmana dobře charakterizuje současnou situaci v Turecku. Prezident Erdogan po vyhraných volbách opět předvedl jednu se svých pověstných otoček a bezbřehý populismus vystřídal návrat k ortodoxní hospodářské politice.

Ministerstvo financí pod taktovkou renomovaného ekonoma Simseka zvýšilo daně. Centrální banka v čele s novou guvernérkou Erkanovou od léta zvedla základní úrokovou sazbu z 8,5 procenta na 40 procent, přestala intervenovat na měnovém trhu a uvolnila omezení pro klientské a tržní úrokové sazby.

Atraktivnější výnosy tureckých aktiv spolu s odstraněním řady regulatorních překážek zvýšily důvěru Turků v liru. Její hodnota se po počátečním propadu stabilizovala a postupně klesá i „dolarizace“ tureckého finančního systému. Přísnější měnové podmínky napomohly ke zchlazení přehřáté domácí poptávky a čtvrtletní růst HDP se ve třetím čtvrtletí propadl z 3,3 procenta na 0,3 procenta. Oslabení měny a slabší domácí poptávka pak omezily dovozy a nepomohly poklesu deficitu běžného účtu platební bilance.

Inflace je sice stále na astronomické úrovni 62 procent, ale brzy by se měla obrátit směrem dolů. Její výše zároveň umožnila vládě udržet zadlužení a rozpočtové deficity na přijatelné úrovni.

Zlepšení si všímají i investoři a ratingové agentury. Fitch a S&P zvýšily výhled pro B rating Turecka na pozitivní a eurobondy turecké vlády a vlajkových lodí místní ekonomiky svou výkonností překonaly zbytek trhu. Zahraniční investoři se opatrně vracejí i do místních akcií a dluhopisů, neboť výnos do splatnosti dluhopisů okolo 25 procent a očekávané P/E akcií (poměr mezi tržní kapitalizací a čistým ziskem firmy) v blízkosti hodnoty 4 činí i tradičně levný turecký trh mimořádně atraktivní.

Pohádkový příběh Turecka má jako všechno ve světě investování háček. Je jím prezident Erdogan, který může opět prudce otočit kormidlem hospodářské politiky. Prvním testem jeho záměrů budou regionální volby 31. března. Naštěstí předvolební průzkumy a rozpory v rámci opozice obratu v hospodářské politice zatím nenasvědčují.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze