Zvěře je příliš, maří obnovu lesa po kůrovcové kalamitě a působí vlastníkům rozsáhlé škody. Vymáhání škod je komplikované a zdlouhavé, proto ministerstvo zemědělství připravilo novou podobu zákona o myslivosti. Ta počítá s možností rozkouskovat velké honitby i s tím, že by si například přemnožené divočáky, jeleny či jinou spárkatou zvěř mohli na svém pozemku střílet sami vlastníci. Proti se staví myslivci, kteří mají dnes regulaci zvěře na starost. Podle ministerstva to ale nezvládají.

Kolik celkem škod zvěř působí, není známo – souhrnná evidence neexistuje. Lesy ČR coby největší vlastník honebních pozemků uvádí náklady na škody způsobené zvěří až 870 milionů korun ročně. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je to v celé zemi násobně víc, vniveč tak přicházejí mimo jiné státní dotace na výsadbu lesů po kůrovcové kalamitě.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak vysoké škody zvěř podle odhadů působí.
  • Proč by se mohly zmenšovat honitby.
  • Po čem volají myslivci.
  • Co způsobilo přemnožení zvěře v Česku.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.