Dvě nejvýznamnější společnosti z realitní skupiny Signa Group, která patří rakouskému magnátovi Renému Benkovi, vyhlásily insolvenční řízení. Firma to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Signa je zatím největší obětí evropské nemovitostní krize, uvedla agentura Reuters.

Divize Signa Prime Selection podala ve čtvrtek u vídeňského soudu žádost o restrukturalizaci z vlastních zdrojů. Divize Signa Development Selection ji podá v pátek, uvedla Signa.

„Cílem je řádné pokračování obchodní činnosti v rámci samosprávy a udržitelná restrukturalizace společnosti,“ sdělila mateřská firma.

Holdingová společnost Signa sdružuje asi 1000 firem. Ty pracují na významných projektech a stavbě obchodních domů po celém Německu, v Rakousku a ve Švýcarsku. Signa Holding, který dluží zhruba pět miliard eur (asi 123 miliard korun), podal svůj návrh na insolvenci už minulý měsíc.

Signa Prime vlastní komerční nemovitosti v nejlepších lokalitách, včetně obchodního domu KaDeWe v Berlíně, obchodních domů patřících do sítě Galeria Karstadt Kaufhof a 64patrového mrakodrapu Elbtower v Hamburku, jehož výstavba je pozastavená. Společnost Signa Prime nemovitosti staví a pronajímá. Další společnosti jsou zodpovědné za maloobchodní činnost obchodních domů.

Podle svých internetových stránek vlastní Signa Prime nemovitosti v celkové hodnotě 20,4 miliardy eur. Podle výroční zprávy za loňský rok měla společnost Signa Prime ke konci předchozího roku závazky téměř za 10,8 miliardy eur, uvedla agentura DPA. V předchozím roce vykázala ztrátu přibližně jednu miliardu eur, neboť hodnota jejích investičních nemovitostí, zejména v Německu, se znehodnotila přibližně o stejnou částku.

Německý list Handelsblatt s odvoláním na své zdroje uvedl, že v rámci restrukturalizace má být prodána většina portfolia nemovitostí firmy Signa Prime. Hodnota nemovitostí v držení se má snížit na jednu až dvě miliardy eur. Firma na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala.

Nejprudší nárůst výpůjčních nákladů v pětadvacetileté historii eura způsobil pokles cen nemovitostí v Německu, kde je ukotvena velká část aktivit mateřské skupiny. Vedle úroků stouply i náklady na výstavbu, kvůli čemuž někteří developeři v největší evropské ekonomice skončili v platební neschopnosti.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.