Když před lety začal český miliardář Daniel Křetínský rozšiřovat své aktivity za západní hranici Česka, hledala německojazyčná média způsob, jak ho co nejlépe přestavit domácímu publiku. „Český René Benko,“ objevovalo se pak v titulcích. Oba byznysmeni se totiž vypracovali od nuly, jsou si věkově blízcí a částečně působí také ve stejných branžích, ať už jde o retail či média. Zatímco však Křetínského impérium dál posiluje a časopis Forbes mu v miliardářském žebříčku sečetl majetek na 210,9 miliardy korun, u Benka aktuálně uvádí nulu.

Impérium Signa Holding rodáka z rakouského Innsbrucku je totiž v troskách. Začalo to už koncem října pádem internetového prodejce sportovního vybavení Signa Sports United. Následovala insolvence společnosti Signa Retail, pod kterou spadá třeba známá síť německých obchodních domů Galeria Karstadt Kaufhof. A insolvenční návrh na sebe podal i mateřský Signa Holding.

V pátek podala návrh na vyhlášení úpadku také společnost Signa Development zaměřená na realitní projekty mimo prémiová centra evropských metropolí. Zhruba dvě stovky věřitelů eviduje za touto firmou pohledávky ve výši 1,2 miliardy eur (30 miliard korun) oproti majetku o hodnotě 296 milionů eur.

Především však o pouhý den dříve padla i Signa Prime. S portfoliem prestižních nemovitostí, jako je berlínský obchodní dům KaDeWe či projekt 64patrové budovy Elbtower, která se měla stát dominantou hamburského přístavu, byla právě tato společnost považována za pomyslné stříbro celé skupiny. Téměř 400 věřitelů má však mít u Signa Prime pohledávky ve výši 4,5 miliardy eur (111 miliard korun). Majetek společnosti má přitom hodnotu jen 1,3 miliardy eur.

Pikantní je, že podle německého deníku Süddeutsche Zeitung a rakouského magazínu Profil se v této souvislosti o své nároky přihlásil i jeden prominentní věřitel. Bývalému rakouskému kancléři za sociální demokraty (SPÖ) Alfredu Gusenbauerovi dluží Benkovy firmy celkem 6,3 milionu eur (155 milionů korun). Pohledávky měl Gusenbauer přihlásit prostřednictvím své poradenské společnosti Gusenbauer Projektentwicklung & Beteiligung, ale částečně také jako soukromá osoba.

Politická kariéra sociálnědemokratického kancléře nebyla dlouhá, ve funkci nevydržel ani dva roky. Prakticky ihned po svém odchodu z politiky v roce 2009 však našel Gusenbauer uplatnění právě u Reného Benka, jehož klíčovým spojencem se stal. Exkancléř působil v několika dozorčích radách dceřiných společností, mimo jiné právě v Signa Development a Signa Prime.

Vedle bývalých politiků jde po Benkovi i rakouský stát. Podle zpráv rakouských médií finanční úřad zabavil luxusní vilu v tyrolském Innsbrucku, kterou Benko využívá se svou rodinou. Ta stojí na místě někdejšího pětihvězdičkového hotelu Schlosshotel Igls, který Benko nechal strhnout a na jeho místě si postavil sídlo. 

Firma, která nemovitost oficiálně vlastní, dluží na daních za posledních sedm let přes 12 milionů eur (296 milionů korun). Ta to odmítá. Podle vyjádření nadace, která je zase vlastníkem této firmy, se věc týká daňové vratky. Ta podle úřadů byla vyplacena neoprávněně a ty ji proto chtějí zpět. Tento požadavek však podle nadace nemá „žádný právní základ“.

Pád Benkova impéria vyvolalo razantní zvýšení úrokových sazeb v uplynulých měsících. (Bývalý) miliardář léta využíval toho, že si mohl na své projekty poměrně levně půjčovat u bank i na kapitálových trzích. Ale financování značně podražilo a z mnoha nemovitostí se staly kvůli finančním těžkostem potenciálních kupců „ležáky“. Navíc citelně zdražily energie a stavební materiály, což byla pro skupinu Signa smrtelná kombinace.  

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.