Na sjezdovkách skiareálu Dolní Morava nedaleko Králického Sněžníku učí děti lyžovat zhruba 70 instruktorů. Většinou jde o studenty, kteří si zde během zimní brigády přivydělávají. „Všichni instruktoři u nás mají podepsanou dohodu o provedení práce a všem se chystané změny nelíbí,“ odpovídá vedoucí kanceláře místní lyžařské školy Sabina Jokešová na otázku, jak hodnotí plánované zpřísnění pravidel pro placení pojistných odvodů u dohodářů.
Zatímco dnes mohou mít tito pracovníci víc dohod a vydělat si i desítky tisíc korun bez toho, aby z nich zaplatili pojistné, od léta se to změní. Povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění dopadne na daleko víc dohodářů a jejich zaměstnavatelů.
Pro lyžařské instruktory tak jde o poslední sezonu, kdy jim z výdělků zůstane víc peněz. Právě lyžařské školy nebo fitness centra využívají dohody o provedení práce (DPP) velmi často a dohodářů mají podstatně víc než kmenových zaměstnanců. Jejich zástupci se shodují na tom, že přísnější limity spolu s další regulací dohod, která už začala platit, povedou k úprku lidí od těchto smluv.
„Už dnes v našem oboru významná část trenérů a instruktorů spolupracuje s fitness centry na živnostenský list. Není to nic proti ničemu, protože často poskytují služby více provozovatelům a je to v zásadě smlouva o spolupráci. Proto tendence převádět spolupráci s dohodáři také na živnostenský list tady jednoznačně je,“ říká prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.
Pravidla pro zaměstnávání lidí „na dohodu“ se změní od letošního července. Jen se dosud neví, jak přesně bude změna vypadat. Aktuálně stále platí varianta, že se od léta budou u každého pracovníka všechny jeho dohody sčítat. Pokud hodnota výdělku přesáhne 17,5 tisíce korun měsíčně, bude muset on i jeho zaměstnavatelé zaplatit pojistné. Takový systém je ale značně nepředvídatelný, protože by firmy do poslední chvíle nevěděly, kolik je vlastně dohodář bude stát.
Kdo dřív přijde, ušetří. Vláda po kritice couvá a chystá podstatnou změnu pravidel pro dohodáře
Proto se nyní politici spolu se zástupci byznysu snaží pravidla na poslední chvíli změnit. Nyní vzniká návrh, který by dohody o provedení práce rozdělil na dvě kategorie. Na smlouvu, kterou firma s dohodářem nahlásí České správě sociálního zabezpečení jako první, se budou dál vztahovat současná pravidla.
Pojistné se z ní bude platit jen v případě, že měsíční výdělek u této firmy přesáhne zhruba 10 tisíc korun. Všechny další dohody, které člověk uzavře s ostatními podniky, už ale budou mít limit pro neplacení odvodů podstatně nižší, může jít o jednotky tisíc.
Pro podnikatele jde o přehlednější možnost, i když i ta má své nástrahy. „Zní to zajímavě, ale samozřejmě v případě, že by u nás pracovníci měli tu primární DPP. Byl by to asi občas boj s dalšími zaměstnavateli, ale pořád lepší než sčítání dohod,“ míní Jokešová z Horského resortu Dolní Morava.
Například síť pražských posiloven Euforie v současnosti zaměstnává 110 instruktorů, z toho 70 jich má s fitness centrem podepsanou dohodu. Zbytek si vydělává na sebe jako živnostníci. „Dohodáře podepisujeme vždy 1. ledna s platností na rok,“ uvádí majitel společnosti David Zvolenský.
Podobně jako u lyžařských instruktorů jde hlavně o lidi, kteří si tréninkem přivydělávají při studiu nebo hlavním zaměstnání a běžně mají podepsanou smlouvu i s dalšími posilovnami. Podle Zvolenského si část z nich také pořídí živnostenský list, ale další mohou přejít do šedé zóny. „Začalo to už během covidu, kdo může, tak tam utíká. Místo aby stát dodatečné příjmy vybral, tak ještě o některé přichází,“ tvrdí podnikatel. Také podle Jokešové je přeměna dohodářů na živnostníky jednou z možných variant.
„Tyto obory přitom nejsou těmi, kde by se dohody zneužívaly k zakrytí klasického zaměstnaneckého vztahu, nejsou tady dohodáři na full time. Jde o typické odvětví, kde dohody měly smysl a byly zajímavou formou zaměstnávání,“ myslí si Havrdová.
Další novinky týkající se DPP už začaly platit loni v říjnu. Firmy takovým pracovníkům musí v předstihu oznamovat rozvrh pracovní doby nebo jim vyplácet příplatky za práci o svátcích či o víkendech. „Počítání výplat mi teď zabere dvojnásobek času, je to obrovská komplikace. Nestačí mi jen vyřešit, kolik má instruktor odpracovaných hodin, ale i to, kolik z toho bylo v sobotu, neděli či ve svátek. Jsou navíc různé hodinové sazby podle toho, jestli šlo o privátní či skupinovou výuku, nebo jen o pomocné práce,“ říká Jokešová s tím, že počítání výplat za prosinec jí zabralo pět dnů.
Fitness centrum Euforie, které má v Praze tři pobočky, zatím nová pravidla neřeší vůbec. „Nemáme na to kapacitu, účetní toho má už teď nad hlavu a nikoho dalšího na to najímat nemůžeme. Je to přidělávání práce, než aby vláda podnikatelům život usnadnila. Zatím to po nás ani nikdo z instruktorů nechtěl. Pokud by se to změnilo, museli bychom na to nějak reagovat,“ uvádí Zvolenský.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist