Vztahy Slovenska a Maďarska byly, jsou a budou vždy ve střední Evropě něco zvláštního. Ať už je u moci kdokoli, pro oba národy i pro obě vlády je to s ohledem na společnou minulost velmi citlivá záležitost.

Novou dimenzi tomuto vztahu dodává válka na Ukrajině a fakt, že oba současní premiéři, Viktor Orbán a Robert Fico, nepatří právě k fanouškům pomoci Ruskem napadenému sousedovi, s čímž jsou v Evropské unii a NATO poměrně osamoceni. Slovensko se například nejnověji přidalo v alianci k Maďarsku a Turecku, když odmítlo odsoudit použití severokorejských raket Ruskem k bombardování Ukrajiny.

Robert Fico vyrazil tento týden do Budapešti na svoji teprve druhou bilaterální zahraniční cestu po říjnovém nástupu do čela vlády. Když jel na tu první do Česka, dostal prý od českých politiků mimo jiné podmínku, aby ho přijali, že se nebude zpěčovat dodávkám zbraní na Ukrajinu od slovenského průmyslu a že umožní i transporty z jiných zemí. Soudě podle vyjádření, která zazněla z Budapešti, bylo podmínkou Viktora Orbána k setkání nejspíš to, že se Slovensko přidá k blokádě finanční pomoci Ukrajině v rámci EU.

„Naše zájmy jsou z 99 procent v souladu,“ řekl Orbán po setkání s Ficem. Slovenský premiér totiž podpořil maďarského kolegu, který blokuje padesát miliard eur víceleté pomoci Ukrajině. Kvůli tomu se 1. února schází mimořádný summit EU, aby buď na Maďarsko (a teď i Slovensko) zatlačil, nebo aby vymyslel jiný mechanismus, jak Kyjev, který peníze zoufale potřebuje, podpořit.

Oba také odmítají migrační pakt, tedy nedávnou dohodu EU na tom, jak do budoucna zacházet s přílivem uprchlíků zpoza unijních hranic. Pro oba premiéry je (údajná) ochrana před migranty důležitým politickým tématem, které často nemá mnoho společného s realitou. Tedy v tom smyslu, že ani Slovensko, ani Maďarsko nejsou cílovými zeměmi migrace. Ale politický strašák je to dobrý.

Fico, který zatím při jednáních v EU společné postoje neblokoval, se tak na návštěvě v Budapešti víc přivinul k Orbánovi, jenž je považován za více či méně ruského trojského koně v unii. Bude to právě summit 1. února, který prověří, na čí straně opravdu Robert Fico a jeho vláda stojí. Pokud někdo ještě váhal, tak po návštěvě Budapešti je pochybností méně.