Aero Vodochody, které pro Airbus vyrábí náběžné hrany křídel pro dopravní letoun A220, letos meziročně navýší jejich výrobu o 80 procent. Plánuje jich dodat 100, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí Aera Radka Černá.

Stroj A220 patří k nejpopulárnějším dopravním letounům ve své kategorii. „Po těchto dopravních letounech je v současné době ve světě obrovská poptávka čítající vyšší stovky kusů, což je zároveň i skvělá zpráva a příležitost pro Aero na minimálně deset let,“ uvedl prezident Aera Viktor Sotona. Dodal, že už na konci loňského roku se podařilo Aeru vyrobit za dva měsíce 17 náběžných hran, což splnilo očekávání odběratele ohledně navýšení výroby.

Náběžná hrana křídla pro A220 je dlouhá 17 metrů a složená z téměř 3000 částí. Aero se podílelo i na jejím vývoji a od roku 2011 do současnosti v podniku vzniklo více než 370 náběžných hran. „S ohledem na stále se zvyšující poptávku po letounech A220 a rostoucím množství objednávek Airbusu od finálních zákazníků lze očekávat požadavek v dalších letech na zvýšení produkce Aero i nad dnešních rekordních 100 náběžných hran ročně,“ doplnil ředitel výrobních programů Aera Michal Krofta. Podle něj to bude pro společnost znamenat další zvýšení potenciálu programu a zároveň výzvu udržet si postavení takzvaného single source dodavatele (tedy jediného dodavatele) v budoucnu.

Airbus A220 je jednouličkové dopravní letadlo pro 100 až 150 cestujících využívané na krátké a střední vzdálenosti.

V Aeru také pokračuje sériová výroba proudových cvičných letounů L-39NG. V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na řadě projektů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.