Záchranná služba v Karlovarském kraji za víkend vyjížděla k sedmi případům intoxikace látkou HHC. Otrávili se mladí lidé. Po požití HHC zkolabovali, informoval ČTK mluvčí krajské záchranné služby Radek Hes. Potraviny s kanabinoidem HHC jsou volně prodejné například v pouličních automatech nebo trafikách.

„Jednalo se o pacienty ročníků 2003 až 2005. Dvě osoby byly ponechány na místě v péči rodinného příslušníka. Ostatní byly převezeny s poruchou vědomí nebo nevolností do zdravotnického zařízení,“ doplnil Hes.

Už na konci ledna Karlovarská krajská nemocnice varovala, že případů otrav látkou HHC přibývá. „Karlovarská krajská nemocnice eviduje od počátku letošního roku pět případů předávkování dětí a mladistvých volně dostupným doplňkem stravy s obsahem HHC (převážně v podobě gumových medvídků) a nesčetně případů u dospělých,“ upozornila nemocnice.

Poslední případ se týkal otravy žáků základní školy, kteří požili právě gumové medvídky s látkou HHC. Podle lékařů z karlovarské nemocnice u intoxikovaných pacientů nastanou po požití poruchy vědomí, které mohou trvat 24 až 48 hodin, výkyvy nálad či nevolnost, může se projevit agrese. Případem se zabývá i policie.

HHC neboli hexahydrokanabinol je derivát tetrahydrokanabinolu (THC), což je hlavní účinná látka v marihuaně. HHC je vyráběn převážně chemicky a v Česku není na seznamu zakázaných látek.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist