Firmám klesají objednávky, polevuje vývoz a množí se zprávy o chystaném propouštění. A tím špatné zprávy pro Německo nekončí. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) mu začátkem tohoto týdne prudce zhoršila předpověď letošního růstu HDP na pouhých 0,3 procenta. Přitom v listopadu její experti uváděli dvojnásobek – 0,6 procenta.

Aktualizovaná předpověď, kterou zveřejnil pařížský sekretariát OECD, se týká dvacítky největších ekonomik světa, známých jako skupina G20. Tu tvoří 19 zemí a Evropská unie coby „kolektivní“ člen. Nejhůře si z nich vede Argentina, zasažená hyperinflací, která loni činila 134,5 procenta. OECD pro letošek očekává v jihoamerické zemi pokles HDP o 2,3 procenta.

Prognostici u většiny zemí skupiny G20 ponechali předchozí (listopadovou) prognózu. Existuje ale pár výjimek. Zatímco vyhlídky Německa potemněly, výrazně se zlepšila předpověď pro USA – z 1,5 na 2,1 procenta. Polepšilo si také Rusko (konkrétně o 0,7 procentního bodu), které svoji ekonomiku pohání obrovskými zbrojními výdaji na úkor četných „civilních“ odvětví.

Německo hodně sráží menší zájem o jeho zboží, hlavně v Číně, stižené hlubokou krizí realitního trhu. „Světová poptávka je příliš chabá na to, aby podpořila hospodářskou dynamiku Německa,“ uvedl pro deník Handelsblatt Alexander Krüger z privátní banky Hauck Aufhäusfer Lampe. 

Četné centrální banky ve světě výrazně zvedly úrokové sazby, aby zkrotily inflaci. „Tím se také prodražily úvěry, z nichž se v zahraničí často financuje dovoz německých strojů, zařízení a aut,“ sdělil zmíněnému listu Klaus Wohlrabe z mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (Ifo).

Slabší ekonomický rozvoj ve světě, na nějž má negativní vliv i geopolitické napětí, německé firmy bezprostředně pociťují. Na nedostatek objednávek si teď stěžuje skoro 37 procent podniků v průmyslu, před rokem to bylo 21 procent. Vyplývá to z lednového průzkumu, který institut Ifo pravidelně provádí ve zpracovatelském průmyslu. 

Německé hospodářství má podle Stefana Koothse z Kielského ústavu pro světové hospodářství „spoustu písku v převodovce“. Což se začíná projevovat i na trhu práce. Četné obory na jedné straně nemohou sehnat pracovníky s potřebnou kvalifikací, na straně druhé se množí zprávy o propouštění, zejména u výrobců automobilových komponentů. 

Mezi tamními firmami a v celém hospodářství panuje už delší dobu nejistota. Vyvolávají ji vleklé spory uvnitř vládnoucí koalice, tvořené sociálními demokraty (SPD), Zelenými a svobodnými demokraty (FDP), týkající se mimo jiné rozpočtové a ekologické politiky. 

„Přímo do očí bijí neshody mezi spolkovým ministerstvem hospodářství a ministerstvem financí,“ prohlásil Clemens Fuest, šéf mnichovského ústavu Ifo. Podle něj jde zejména o to, jak by Německo mělo financovat opatření snižující emise oxidu uhličitého. Zatímco ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck (Zelení) by klidně přistoupil na další zadlužování, spolkový ministr financí Christian Lindner (FDP) o něčem takovém nechce ani slyšet.  

Jak uvádí deník Handelsblatt, v poslední době se stanoviska těchto ministrů sblížila, pokud jde o zdaňování firem. Habeck změnil svůj postoj a podnikatelům by na daních ulevil. Podle Lindnera je to dobrá zpráva, ale důvod k oslavám není. „Současně (Habeck) Spolkovému sněmu navrhuje další dluhy za stovky miliard eur, aby mohl stát dotovat různé firmy,“ uvedl Lindner v úterním rozhovoru pro Handelsblatt.

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist