Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypoteční úvěry za 13 miliard korun, což je meziroční nárůst o 99 procent. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v poklesu a snížily se z prosincových 5,65 na 5,54 procenta, nejnižší hodnotu od poloviny roku 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

„Leden bývá na hypotečním trhu obecně slabším měsícem. Trendu oživení zájmu o nákup nebo rekonstrukci nemovitostí pomáhá i pozvolný pokles úrokových sazeb. Klienti mají zájem o kratší dobu fixace úvěrů, a to jak v případě nových smluv, tak při refinancování. Je zjevné, že očekávají další snižování sazeb,“ uvedl generální ředitel ČSOB Hypoteční banky Martin Vašek.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v lednu klesl meziměsíčně o 14 procent na 10,9 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, se snížil o 300 milionů na 2,1 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 3190, což představuje 15procentní meziměsíční pokles a 68procentní meziroční nárůst. Jde o nejnižší hodnotu od července minulého roku, což však souvisí s tradičně slabším lednem.

Úrokové sazby klesají nyní několik měsíců v řadě, lednový pokles je zatím v meziměsíčním srovnání největší. Banky očekávají, že snižování sazeb bude pokračovat po celý letošní rok. „V posledních měsících pozorujeme na hypotečním trhu dva hlavní trendy. Prvním je zvýšená poptávka po kratších fixacích úrokových sazeb, zejména na jeden až dva roky. Druhým je větší zájem o financování energeticky úsporného bydlení,“ řekl manažer pro hypotéky v Komerční bance Ondřej Šuchman.

Hypoteční sazby přes pokles zůstávají z pohledu posledních dvou dekád nadprůměrně vysoké. „Úrokové sazby delších splatností se postupně snižují a jejich pokles v posledních třech měsících zrychlil v souvislosti se silnějším očekáváním poklesu sazeb hlavních centrálních bank. Tento vývoj předznamenává postupný pokles hypotečních sazeb, což se již projevilo ve výraznějším poklesu některých nabídkových sazeb na trhu a vedlo i ke zrychlení poklesu lednové průměrné sazby u uzavřených smluv,“ uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Průměrná hypotéka se v lednu zvýšila z 3,37 milionu na 3,41 milionu korun. To je nejvyšší hodnota za poslední dva roky. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021, kdy činila 3,46 milionu. Od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, a to 2,83 milionu korun.

Růst sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o 1500 až 2000 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o 6000 korun. Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5700 korun.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.