Ukrajinské ozbrojené síly ve spolupráci s vojenskou rozvědkou HUR při operaci v Černém moři potopily ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov. Dřívější tvrzení listu Ukrajinska pravda potvrdil ukrajinský generální štáb, Moskva se k incidentu zatím nevyjádřila.

Ruské ministerstvo obrany nicméně dříve uvedlo, že nad Černým mořem sestřelilo šest dronů. Podle Ukrajinske pravdy loď zasáhly právě bezpilotní letouny.

„Ukrajinské ozbrojené síly společně se zpravodajskou jednotkou ministerstva obrany zničily velkou výsadkovou loď Cezar Kunikov. V době zásahu se nacházela v ukrajinských teritoriálních vodách poblíž Alupky,“ napsal generální štáb. Město Alupka leží na jižním pobřeží Krymského poloostrova, který Rusko v roce 2014 anektovalo.

Výsadkové plavidlo Cezar Kunikov patří do třídy Ropucha, stejně jako loď Novočerkassk, jejíž poničení při ukrajinské operaci potvrdilo ruské ministerstvo obrany loni v prosinci. Loď se v tu dobu nacházela v přístavu Feodosija na anektovaném Krymském poloostrově.

Ukrajinska pravda, která zveřejnila záběry dýmu nad mořem, poznamenala, že loď je pojmenovaná po sovětském námořním veliteli Cezaru Lvoviči Kunikovovi, který byl zraněný v boji a zemřel 14. února 1943.

Přelomová zbraň pro Ukrajinu. Tohle bych nečekal, popsal její drtivé výsledky expert

Přelomová zbraň pro Ukrajinu. Tohle bych nečekal, popsal její drtivé výsledky expert