Novou pozici ředitele pro vnější vztahy strojírensko-zbrojařského holdingu Czechoslovak Group (CSG) obsadí bývalý vicepremiér a ministr vnitra a někdejší předseda Sociální demokracie Jan Hamáček. Firma to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Pětačtyřicetiletý Hamáček se obrannému průmyslu věnuje po odchodu z politiky. Působí jako viceprezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a je místopředsedou Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR.

Hamáček bude ve skupině CSG zastřešovat vztahy s oborovými asociacemi i s vládními institucemi, účast v podnikatelských delegacích nebo monitoring regulace a legislativy ve vztahu k oborům, v nichž její firmy působí.

Místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti David Chour uvedl, že CSG má výrobní společnosti na třech kontinentech a vyváží své produkty do celého světa, současně pracuje na akvizičních příležitostech zejména v Evropě a USA. Bylo podle něj potřeba, aby oblast vnějších vztahů CSG zastřešil specializovaný manažer, kterým se stal od února Hamáček.

„Jsme rádi, že se nám podařilo do týmu získat osobnost s obrovskými zkušenostmi v české i zahraniční politice, která disponuje jak znalostmi průmyslu, tak vynikajícími vztahy s veřejným sektorem,“ sdělil Chour.

Hamáček poznamenal, že s CSG už určitou dobu spolupracoval z titulu svých funkcí v oborových asociacích obranného průmyslu a také jako konzultant. V nové funkci jí chce pomáhat v dalším rozvoji.

Skupina CSG vlastněná podnikatelem Michalem Strnadem má výrobní podniky v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Velké Británii a USA. Firmy v holdingu působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Členem holdingu je kopřivnická automobilka Tatra Trucks či výrobce radarů Eldis.

V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje přes 10 tisíc zaměstnanců. Hrubý provozní zisk (EBITDA) holdingu v roce 2022 meziročně stoupl na více než dvojnásobek a činil zhruba 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podle konsolidovaných výsledků předloni vzrostly o tři čtvrtiny bezmála na 25 miliard korun.

Hamáček byl v letech 2018 až 2021 předsedou Sociální demokracie (tehdy ČSSD). Od roku 2006 do roku 2021 byl poslancem, mezi roky 2013 a 2017 stál v čele Poslanecké sněmovny. V letech 2018 až 2021 byl ministrem vnitra, krátce působil i jako ministr zahraničí. Po volbách v roce 2021, v nichž se sociální demokraté nedostali do sněmovny, rezignoval na funkci předsedy strany. Stal se konzultantem v oblasti obranného průmyslu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist