Novou pozici ředitele pro vnější vztahy strojírensko-zbrojařského holdingu Czechoslovak Group (CSG) obsadí bývalý vicepremiér a ministr vnitra a někdejší předseda Sociální demokracie Jan Hamáček. Firma to ve čtvrtek oznámila v tiskové zprávě. Pětačtyřicetiletý Hamáček se obrannému průmyslu věnuje po odchodu z politiky. Působí jako viceprezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR a je místopředsedou Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR.

Hamáček bude ve skupině CSG zastřešovat vztahy s oborovými asociacemi i s vládními institucemi, účast v podnikatelských delegacích nebo monitoring regulace a legislativy ve vztahu k oborům, v nichž její firmy působí.

Místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti David Chour uvedl, že CSG má výrobní společnosti na třech kontinentech a vyváží své produkty do celého světa, současně pracuje na akvizičních příležitostech zejména v Evropě a USA. Bylo podle něj potřeba, aby oblast vnějších vztahů CSG zastřešil specializovaný manažer, kterým se stal od února Hamáček.

„Jsme rádi, že se nám podařilo do týmu získat osobnost s obrovskými zkušenostmi v české i zahraniční politice, která disponuje jak znalostmi průmyslu, tak vynikajícími vztahy s veřejným sektorem,“ sdělil Chour.

Hamáček poznamenal, že s CSG už určitou dobu spolupracoval z titulu svých funkcí v oborových asociacích obranného průmyslu a také jako konzultant. V nové funkci jí chce pomáhat v dalším rozvoji.

Skupina CSG vlastněná podnikatelem Michalem Strnadem má výrobní podniky v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, Itálii, Indii, Velké Británii a USA. Firmy v holdingu působí v automobilovém, železničním, leteckém i hodinářském průmyslu a vyrábějí zbraně, munici či speciální vozidla. Členem holdingu je kopřivnická automobilka Tatra Trucks či výrobce radarů Eldis.

V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje přes 10 tisíc zaměstnanců. Hrubý provozní zisk (EBITDA) holdingu v roce 2022 meziročně stoupl na více než dvojnásobek a činil zhruba 5,62 miliardy korun. Tržby skupiny podle konsolidovaných výsledků předloni vzrostly o tři čtvrtiny bezmála na 25 miliard korun.

Hamáček byl v letech 2018 až 2021 předsedou Sociální demokracie (tehdy ČSSD). Od roku 2006 do roku 2021 byl poslancem, mezi roky 2013 a 2017 stál v čele Poslanecké sněmovny. V letech 2018 až 2021 byl ministrem vnitra, krátce působil i jako ministr zahraničí. Po volbách v roce 2021, v nichž se sociální demokraté nedostali do sněmovny, rezignoval na funkci předsedy strany. Stal se konzultantem v oblasti obranného průmyslu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.