Růst tuzemských cen nemovitostí od začátku pandemie citelně zrychlil. Zatímco nominální hrubé mzdy či nominální HDP se od konce roku 2019 do konce roku 2022 zvýšily o necelých dvacet procent, ceny nemovitostí narostly o polovinu, mimo Prahu pak téměř o dvě třetiny. Nesoulad mezi růstem cen nemovitostí a růstem příjmů domácností řadil Česko na špici i v mezinárodním srovnání.

Rok 2022 přinesl ve spojitosti s válkou energetickou krizi, dvouciferný růst cen, propad reálných příjmů domácností a výrazný růst úrokových sazeb a s ním citelný propad hypoteční aktivity. Ruku v ruce se toto ochlazení projevilo na nemovitostním trhu, kde začaly dvouciferným tempem propadat počty transakcí a ceny nemovitostí dosáhly v polovině roku svého vrcholu, v druhé polovině pak začaly klesat. Silná dynamika první poloviny roku 2022 však vedla k tomu, že v meziročním pohledu ceny nemovitostí v roce 2022 stále ještě vzrostly dvouciferným tempem.

Pokles cen zahájený koncem roku 2022 pokračoval i v roce 2023, ale relativně mírně. Dle doposud zveřejněných oficiálních statistik, které jsou dostupné s velkým zpožděním a jsou tak známy údaje teprve za třetí čtvrtletí minulého roku, poklesly ceny nemovitostí od svého vrcholu o zhruba čtyři procenta.

Detailnější obrázek pak mohou poskytnout údaje od Dataligence, které jsou již k dispozici za celý rok a nabízí pohled na realizované transakce z katastru nemovitostí, a to napříč typy nemovitostí a kraji. Z nich je patrné, že vývoj roku 2022 i 2023 byl napříč regiony velmi rozdílný. Zatímco ceny starší bytové výstavby za celý loňský rok poklesly v průměru o sedm procent a zánovních novostaveb o 3,5 procenta, v Moravskoslezském, Královéhradeckém, Jihočeském či Plzeňském kraji byl propad dvouciferný. Pokles cen rodinných domů byl více vyrovnaný a celkově se ceny snížily o sedm procent, výraznější dvouciferné poklesy však zaznamenala některá krajská města jako České Budějovice, Brno, Karlovy Vary či Ústí nad Labem.

Z toho plyne, že jedno číslo popisující vývoj všech cen nemovitostí v Česku je přece jen zjednodušující pohled, nicméně i přes toto zjednodušení je patrné, že nůžky mezi vývojem příjmů a cen nemovitostí zůstávají stále citelně rozevřené i po roce 2023 a Česko se tak nadále drží na předních místech nedostupnosti bydlení.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.