Nový systém elektronických přihlášek na střední školy příjemně překvapil. Je jednoduchý, dobře pochopitelný, většinou hladce funguje. Ohlasy jsou v poslední den přihlašování (pokud jej ministr školství Miroslav Bek opět neposune) až neuvěřitelně pozitivní.

Neuvěřitelné je to proto, že jde o systém „vyrobený“ státem. A ty mají většinou víc much než mucholapka po dvaceti letech. Navíc se většina z takových systémů vyznačuje enormními náklady (a často i podezřením na pokoutné dohody s dodavateli). Systém Cermatu ale stál pár milionů korun, ušetřil spoustu času rodičům i školám, spoustu peněz za poštovné, dokázal obsloužit neuvěřitelných 142 tisíc přihlášek.

Přesto všechno nebo možná právě proto systém DiPSy ukázal, co všechno ve státní správě při budování eGovernmentu nefunguje. A proč se tento ojedinělý úspěch vlastně nedá plošně replikovat.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Cermat uspěl s vytvořením elektronických přihlášek?
  • Dá se podobný úspěch zopakovat?
  • Co brání digitalizaci státu?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.