Skoro tři roky na sebe koukali jen přes kameru a někteří z nich se nikdy neviděli tváří v tvář. Pak je ale šéfové nahnali zpátky do kanceláří. Zaměstnanci amerických korporátů opustili v minulém roce home office režim a začali se opět potkávat. Kromě očekávaného zvýšení produktivity měl ale návrat i jiný důsledek – vznikla řada románků mezi kolegy, které teď tamní firmy řeší. Pro milostné vztahy na pracovišti mají pravidla i české podniky.

Podle nového výzkumu kariérního portálu Resume Builder mezi tisícovkou amerických zaměstnanců téměř třetina z nich začala v posledních měsících randit s kolegou nebo kolegyní. A to od té doby, co většina velkých firem dala svým lidem pokyn, aby se naplno vrátili zpět do kanceláří poté, co od jara 2020 většina z nich pracovala výhradně z domova kvůli pandemii covidu.

Téměř polovina z těchto vztahů přitom byla s někým, kdo byl ve firemní hierarchii výše než dotyčný. A většině z nich románek vydržel až do letošního února, kdy sběr dat proběhl. Další čtvrtina zaměstnanců v průzkumu uvedla, že je po návratu do kanceláře někdo z kolegů nebo kolegyň začal přitahovat.

Milostné vztahy na pracovišti jsou zejména pro větší americké podniky citlivým tématem. Většina z nich má dokonce pravidlo, které zaměstnancům nařizuje nahlásit firemnímu HR oddělení, pokud jsou ve vztahu s někým z kolegů. Jak také ukázal zmíněný průzkum, 45 procentům z dotázaných, kteří jsou zadaní, pomohl tento vztah k povýšení nebo díky němu dostali přidáno.

Kvůli vztahu se zaměstnanci firmy loni rezignoval na svou funkci například šéf britské ropné firmy BP Bernard Looney. Představenstvo firmy v prosinci rozhodlo, že mu nevyplatí odstupné ve výši 40 milionů dolarů, na které by měl jinak nárok. V minulém roce odešel z firmy také Edward Tilly, jeden ze členů vedení burzovní společnosti Cboe Global Markets. Po tom, co se zjistilo, že měl milostný vztah s podřízenou, skončil také v roce 2019 generální ředitel řetězce fastfoodových restaurací McDonald‘s Steve Easterbrook.

České firmy oproti tomu vztahy mezi svými zaměstnanci řeší výrazně méně. „Je přirozené, že občas na pracovišti vznikne hlubší vztah. Obecně to považujeme za soukromou záležitost daných zaměstnanců,“ říká například za ČSOB mluvčí Patrik Madle.

Banka má nicméně pravidla pro takové milostné vztahy, které pro zúčastněné znamenají střet zájmů – například tedy pokud je mezi manažerem a jeho podřízeným. Takový vztah mají zaměstnanci ČSOB povinnost nahlásit.

„Takové situace jsou pak individuálně posouzeny a jsou přijata opatření k vyloučení rizika střetu zájmů,“ uvádí Madle. Například pak v takovém případě na dotyčné blíže dohlíží další člověk, který kontroluje, zda milostný vztah nezasahuje do toho profesního. To samé se týká i příbuzenských vztahů.

Pro příbuzné i milence mají pravidla také například v řetězci supermarketů Kaufland. Pracovník se tam nesmí účastnit výběrového řízení, do něhož se hlásí jemu takto blízká osoba. Není také možné zaměstnat člověka jako nadřízeného, pokud by šéfoval svému příbuznému, nebo naopak.

„Co se týče milostných vztahů na pracovišti, je dle našeho názoru toto téma problematičtější a z důvodu soukromí a jeho ochrany u jednotlivých osob i obtížně zjistitelné a z hlediska etického i nedotknutelné. Pokud takové vztahy na pracovišti vzniknou a jsou veřejné, řešíme je individuálně,“ říká Renata Maierlová, mluvčí Kauflandu pro Česko.

Zároveň může vztah na pracovišti danému zaměstnanci docházení do kanceláře zpříjemnit. Celkem 82 procent Američanů ve zmíněném průzkumu uvedlo, že se díky pracovním románku více těší do práce. „Sejdete se na oběd nebo o přestávce. Dá vám to dávku serotoninu (hormon navozující pocit štěstí – pozn. red.), kterou nedostává v práci každý,“ uvedla pro server Worklife Julia Toothacreová, odbornice na kariérní strategii z Resume Builder.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.