Sice tam byla dříve guvernérkou, přesto i v Jižní Karolíně prohrála Nikki Haleyová v republikánských primárkách s exprezidentem Donaldem Trumpem. Ten se tak zase o kus přiblížil ke stranické nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Sedmasedmdesátiletá bývalá hlava státu měla po sečtení 92 procent hlasů o víkendu podporu 59,9 procenta voličů, zatímco Haleyová 39,4 procenta. „Ještě nikdy jsem neviděl Republikánskou stranu tak sjednocenou, jako je teď,“ řekl Trump svým příznivcům krátce po uzavření hlasovacích místností.

Haleyová je jeho poslední soupeřkou v primárkách. I po neúspěchu ve svém domovském státu chce ale v klání pokračovat. „Začátkem týdne jsem řekla, že bez ohledu na to, co se stane v Jižní Karolíně, budu pokračovat v kandidatuře. Jsem žena, která drží své slovo,“ řekla Haleyová příznivcům ve svém volebním štábu. „Čtyřicet procent není žádná malá skupina,“ uvedla bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN s odkazem na svůj přibližný podíl hlasů.

„V našich republikánských primárkách je obrovské množství voličů, kteří říkají, že chtějí alternativu,“ dodala s tím, že v úterý plánuje vyrazit do Michiganu na tamní primárky – poslední velké klání před takzvaným volebním superúterým, kdy se 5. března uskuteční primárky ve velké skupině států najednou.

Jak podotýká agentura AP, Trump zatím ovládl všechna republikánská klání, když zvítězil v Iowě, New Hampshire, Nevadě a na Amerických Panenských ostrovech. Po úspěchu v Jižní Karolíně se tak nejspíš zase zvýší tlak na dvaapadesátiletou Haleyovou, aby z klání odstoupila a umožnila Trumpovi plně se soustředit na očekávaný volební souboj s demokratickým prezidentem Joem Bidenem.

Trumpovi se dosud podařilo získat 63 delegátů nominačního sjezdu, Haleyové jen 17. V Jižní Karolíně soupeřili o 50 delegátů. Reuters uvedl, že podle odhadů jich Trump získá nejméně 35. K nominaci do listopadových voleb je potřeba získat celkem 1215 delegátů.

Trumpovi se v primárkách daří, přestože čelí čtyřem obžalobám. Žádný jiný exprezident před ním obžalován nebyl. Jak ukázal průzkum společnosti Edison Research mezi voliči v posledních primárkách, na 63 procent dotázaných míní, že i kdyby byl Trump odsouzen za trestný čin, byl by stále způsobilý k výkonu prezidentské funkce.