Politika bývá nevděčným řemeslem. Nadšeného souhlasu mas se politik může dočkat leda v Severní Koreji. V Evropě musí pro prosazení svých návrhů překonat odpor zájmových skupin, obrousit ostří opozice, jež bývá z principu proti všemu, co sama nenavrhla, a přesvědčit aspoň část voličů, kteří považují každou změnu za změnu k horšímu.

Příkladem výše popsaného jsou vlny, které provázejí připravovanou novelu zákoníku práce. Význam pracovního trhu pro rozvoj české ekonomiky si uvědomil NERV, když zahrnul pracovní právo mezi svých 37 opatření. Může jít o jednu z nejdůležitějších oblastí. Nemáme přírodní bohatství, levné energie, technologický náskok. Nedisponujeme ani dostatkem volné pracovní síly, takže nezbývá než usilovat o co nejefektivnější využití existujících zdrojů.

Fakt, že existují rezervy ve využívání pracovní síly, je zřejmý. Současný zákoník práce vznikl v roce 2006, tedy v době pevných zaměstnaneckých struktur, omezeného podílu služeb v ekonomice a téměř neexistující práce z domova. Postupné novelizace zákoníku byly vždy o krok pozadu za změnami, kterými trh práce procházel. Přijít s velkou novelou, použitelnou pro nadcházející období restrukturalizace ekonomiky, dává smysl také kvůli naší nejnižší míře nezaměstnanosti v EU. Pružnějším trhem práce by se Česko mohlo odlišit od konkurence a tím kompenzovat nevýhody, s nimiž nic nenaděláme.

Ano, k efektivnějšímu trhu práce patří také pružnější vznik a zánik pracovních míst. Tedy i propouštění bez udání důvodu, proti němuž se tak vehementně ozval šéf odborů Josef Středula. Ten svým výrokem vlastně naznačil, že považuje zaměstnavatele za bandu grázlů, kteří jen čekají, až se budou moci svých věrných pracovníků zbavit, aniž by jim museli cokoliv zdůvodňovat.

Ačkoliv zní odborářův argument bizarně, nezvedl se proti němu ze strany iniciátorů novely jediný hlas. Právě v tom spočívá velké selhání české politiky. Klíčovým změnám chybějí přesvědčovací kampaně vůči veřejnosti. Bez nich sice lze změny prosadit, ale s jistotou ztráty politických bodů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze