Jedna z nejdéle sloužících šéfek v tuzemském byznysu téměř po dvou dekádách končí ve své pozici. Taťána le Moigne oznámila, že odchází z postu managing director Google Česká republika. Podle informací HN šlo o konec dohodou.

„Jsem šťastná za těch 18 let. Byla to fantastická profesní zkušenost. Google je skvělá firma, které vždycky budu držet palce,“ uvedla le Moigne pro HN, která vedla i pobočku na Slovensku a na starosti měla dohled i nad Rumunskem a Maďarskem. Před Googlem působila i na manažerských pozicích v Microsoftu a HP.

Le Moigne patří k nejvýraznějším ženským tvářím českého byznysu. Sama sebe vždy prezentovala spíše jako úspěšnou obchodnici než IT odbornici. V roce 2018 se stala vítězkou ankety TOP ženy Hospodářských novin, když ovládla kategorii manažerek před tehdejší šéfkou Slevomatu Marií Havlíčkovou a Jitkou Dvořákovou, někdejší šéfkou e-shopu CZC.

„Mým dlouhodobým posláním bylo ‚pomáhat Česku inovovat, učit se a prosperovat‘, ruku v ruce s přístupem ‚usmívejte se a make difference‘. Jsem hrdá na práci, kterou jsme pro Google v Česku s týmem vykonali od doby, kdy jsme zde v roce 2006 otevřeli zdejší pobočku,“ napsala le Moigne v příspěvku na sociální síti LinkedIn. „Beru jako požehnání, že jsem se mohla 18 let neustále učit, a dokonce jsem za to dostala zaplaceno! Členové mého týmu nikdy nebyli jen kolegové a Google nikdy nebyla jen práce.“

Začátky v Googlu v roce 2006 popisovala le Moigne dříve pro HN jako radostné, ale komplikované období. „Třeba jsem přijala prvního člověka, který mi za rok odešel. Kolegové mi občas v nadsázce říkali, že je fajn, že rosteme o sto procent – ze dvou na čtyři,“ říká.

Google v Česku řadu let čelí kritice kvůli tomu, že v rámci daňové optimalizace odvádí vzhledem k miliardovým tržbám v Česku na daních zcela zanedbatelné částky. Podle účetní závěrky za rok 2020 státu odvedl 7,5 milionu korun, o rok dříve šlo o 9,6 milionu. Konkurenční Seznam.cz, který má podle odhadů srovnatelné příjmy, pravidelně daní stovky milionů korun ročně. Google se kritice bránil argumentem, že dodržuje daňovou legislativu v každé zemi, v níž působí.

Od letošního roku se daňový příspěvek Googlu zvýší. Od ledna totiž začal platit zákon o dorovnávací dani, který dává státu možnost víc danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí a působí i v tuzemsku. To se vedle Googlu týká například i Applu či Facebooku a podle předpokladů vlády by měl do státního rozpočtu přinést asi dvě miliardy korun ročně. 

Český Google patří k nejúspěšnějším pobočkám na světě. A díky konkurenčnímu boji se Seznamem z toho profitují i čeští uživatelé, kteří mají například v rámci mapových služeb k dispozici nadstandardní kvalitu vzhledem k velikosti trhu.

„My jsme firma postavená na efektivitě díky úsporám z rozsahu,“ vysvětlovala dříve le Moigne. Googlu se dlouhodobě snaží prodávat online reklamu i softwarové služby hlavně přes automatické systémy, část práce pro zákazníky navíc tuzemskému týmu poskytuje evropská centrála v Dublinu.

Le Moigne svůj odchod z Googlu pro HN označila za „krásný okamžik“ a zdůraznila, že momentálně nemá žádné další pracovní plány. „Teď si vezmu oddechový čas a nechám to celé v sobě doběhnout. Hodně se těším na prázdný kalendář. Věřím, že další věci zase přijdou ve správný čas,“ dodala le Moigne.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.