Jedna z nejdéle sloužících šéfek v tuzemském byznysu téměř po dvou dekádách končí ve své pozici. Taťána le Moigne oznámila, že odchází z postu managing director Google Česká republika. Podle informací HN šlo o konec dohodou.

„Jsem šťastná za těch 18 let. Byla to fantastická profesní zkušenost. Google je skvělá firma, které vždycky budu držet palce,“ uvedla le Moigne pro HN, která vedla i pobočku na Slovensku a na starosti měla dohled i nad Rumunskem a Maďarskem. Před Googlem působila i na manažerských pozicích v Microsoftu a HP.

Le Moigne patří k nejvýraznějším ženským tvářím českého byznysu. Sama sebe vždy prezentovala spíše jako úspěšnou obchodnici než IT odbornici. V roce 2018 se stala vítězkou ankety TOP ženy Hospodářských novin, když ovládla kategorii manažerek před tehdejší šéfkou Slevomatu Marií Havlíčkovou a Jitkou Dvořákovou, někdejší šéfkou e-shopu CZC.

„Mým dlouhodobým posláním bylo ‚pomáhat Česku inovovat, učit se a prosperovat‘, ruku v ruce s přístupem ‚usmívejte se a make difference‘. Jsem hrdá na práci, kterou jsme pro Google v Česku s týmem vykonali od doby, kdy jsme zde v roce 2006 otevřeli zdejší pobočku,“ napsala le Moigne v příspěvku na sociální síti LinkedIn. „Beru jako požehnání, že jsem se mohla 18 let neustále učit, a dokonce jsem za to dostala zaplaceno! Členové mého týmu nikdy nebyli jen kolegové a Google nikdy nebyla jen práce.“

Začátky v Googlu v roce 2006 popisovala le Moigne dříve pro HN jako radostné, ale komplikované období. „Třeba jsem přijala prvního člověka, který mi za rok odešel. Kolegové mi občas v nadsázce říkali, že je fajn, že rosteme o sto procent – ze dvou na čtyři,“ říká.

Google v Česku řadu let čelí kritice kvůli tomu, že v rámci daňové optimalizace odvádí vzhledem k miliardovým tržbám v Česku na daních zcela zanedbatelné částky. Podle účetní závěrky za rok 2020 státu odvedl 7,5 milionu korun, o rok dříve šlo o 9,6 milionu. Konkurenční Seznam.cz, který má podle odhadů srovnatelné příjmy, pravidelně daní stovky milionů korun ročně. Google se kritice bránil argumentem, že dodržuje daňovou legislativu v každé zemi, v níž působí.

Od letošního roku se daňový příspěvek Googlu zvýší. Od ledna totiž začal platit zákon o dorovnávací dani, který dává státu možnost víc danit zisky velkých nadnárodních firem, které sídlí v zahraničí a působí i v tuzemsku. To se vedle Googlu týká například i Applu či Facebooku a podle předpokladů vlády by měl do státního rozpočtu přinést asi dvě miliardy korun ročně. 

Český Google patří k nejúspěšnějším pobočkám na světě. A díky konkurenčnímu boji se Seznamem z toho profitují i čeští uživatelé, kteří mají například v rámci mapových služeb k dispozici nadstandardní kvalitu vzhledem k velikosti trhu.

„My jsme firma postavená na efektivitě díky úsporám z rozsahu,“ vysvětlovala dříve le Moigne. Googlu se dlouhodobě snaží prodávat online reklamu i softwarové služby hlavně přes automatické systémy, část práce pro zákazníky navíc tuzemskému týmu poskytuje evropská centrála v Dublinu.

Le Moigne svůj odchod z Googlu pro HN označila za „krásný okamžik“ a zdůraznila, že momentálně nemá žádné další pracovní plány. „Teď si vezmu oddechový čas a nechám to celé v sobě doběhnout. Hodně se těším na prázdný kalendář. Věřím, že další věci zase přijdou ve správný čas,“ dodala le Moigne.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist