Zubní plomby zdarma pro dospělé brzy skončí. V roce 2026 mají být v Česku zakázané takzvané amalgámové výplně, které dnes plně hradí zdravotní pojišťovny. Nově by pokrývaly část ceny za bílé plomby, které už dnes řada zubařů nabízí. Změny nyní připravuje ministerstvo zdravotnictví. Část stomatologů však volá po tom, aby amalgám nemizel.

Konec amalgámových plomb se týká celé Evropské unie a měl by začít už se začátkem příštího roku. Česko si ale s dalšími státy, kde tyto výplně plně hradí pojišťovny, vyjednalo odklad. Jak HN potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob, úplný zákaz by tu měl platit až od poloviny roku 2026. Důvodem celounijního zákazu je, že amalgám obsahuje jedovatou rtuť. I proto ho už několik let nedávají lékaři dětem a těhotným ženám.

Pojišťovny pak budou lidem hradit pouze bílé plomby, které stojí zhruba 1500 korun a více. U dětí to bude v plné výši, u dospělých pak ve výši 40 procent ceny. Podle některých zubařů by stát měl přijít s alternativou, která bude plně hrazena pojišťovnou minimálně pro finančně slabé pacienty. Vyskytují se totiž obavy z toho, že si lidé zuby radši nechají zkazit než aby si z 60 procent doplatili náhradu.

Proto se v debatách mezi stomatology a ministerstvem řeší vznik takzvaných sociálních výplní. Zda nakonec budou, ale není zatím jasné. Plné hrazení bílých plomb pro všechny pak stát i odborníci odmítají.

Alespoň zčásti si je mají podle nich Češi platit proto, aby je to motivovalo k péči o své zuby a zákrokům, kdy je potřeba výplň, se tak snažili předcházet. „Pacient, který má zubní kaz nezaviněně, je dítě, kterému zuby nečistí rodiče. Existují výjimky, jako jsou pacienti vystavení ozařování nebo s poruchou slinění. Ale naprostá většina populace si kaz přivodila sama nesprávným čištěním zubů,“ říká Daniel Černý, prezident České endodontické společnosti.

„Finanční účast pacienta, která je často bolestivá, je pro ně velmi motivační. Byli bychom sami proti sobě, kdyby péče byla zcela placená,“ dodává. 

Ministerstvo pak počítá s tím, že by vznikl příspěvek, který by pojišťovny dávaly pacientům, kteří chodí na pravidelné kontroly a dbají na prevenci. Kdyby pak bylo u nich třeba vyvrtat zub a dát tam bílou plombu, mohli by nasbírané příspěvky využít na pokrytí celé ceny.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler loni na jaře uvedl, že některé zubní ordinace amalgámové plomby v současnosti ani nenabízejí. „Mladí stomatologové už amalgám u pacienta zpravidla ani na škole nezhotovovali, tak bude rychle mizet,“ uvedl tehdy Šmucler.

Teď ale konec amalgámu kritizuje s tím, že je v některých případech nenahraditelný. „Asi nastane značný politický problém, neboť čtyři miliony výplní měli pacienti ‚zdarma‘ ročně a nyní si je budou platit nebo raději zvolí extrakci,“ naráží nyní na možné zvýšení trhání zubů.

„Ve Švýcarsku, když pojišťovny přestaly platit výplně, tak stát zavedl výuku dětí a kazy skoro vymizely. Tohle se zkoušelo i v postkomunistických zemích. V nich ale lidé raději chodili chvíli s kazem a pak si zub nechali extrahovat, než aby si zaplatili výplň. Bojím se, že tohle je mentalita Čechů,“ míní Šmucler.

Mezi stomatology není sám, kdo se nechce zcela vzdát amalgámových plomb. „Zatím nemáme alternativní náhradu za amalgámové výplně zejména pro výkony v běžném zubním lékařství. Pokud zubař udělá průměrnou bílou výplň, nevyrovná se průměrně zhotovené výplni amalgámové,“ říká zubní lékař Radek Mounajjed.

V roce 2022 zdravotní pojišťovny zaplatily podle ministerstva zdravotnictví 4,6 milionu zubních výplní zhruba za tři až čtyři miliardy korun. Mezi nimi jsou ale jen ty u dětí nebo amalgámové u dospělých, většinu bílých výplní si lidé v ordinacích zubních lékařů zaplatili sami.

O počtu podaných bílých plomb nicméně podle mluvčí VZP Viktorie Plívové nemají pojišťovny přehled. A to je podle ní také slabým místem návrhu. Nemají totiž kvůli tomu čísla o tom, o kolik se jim změní celkové náklady, jakmile se systém proplácení výplní změní.

Už v roce 2018 byly zakázány na úrovni EU plomby z takzvaného nedózovaného amalgámu, který připravovali stomatologové přímo v ordinaci mimo jiné ze rtuti. Nyní je možné používat pro dospělé dál takzvaný dózovaný neboli předem navážený a připravený amalgám. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.