Výkonnost loňských portfolií fakticky určila expozice portfolio manažerů či individuálních investorů na nejvýkonnější skupinu sedmi gigantických firem, které se svojí provozní i akciovou výkonností naprosto vzdálily zbytku trhu. Tato alokace zcela přebila i zaměření na sektory či regiony, respektive je odsunula na vedlejší kolej. Letošní akciový rok nám doposud přinesl početná tržní akciová maxima, ale členové sedmičky se vydali více směry. Letošní královnou je bezpochyby Nvidia, jejíž akcie vzrostly o více než sedmdesát procent. Meta přidala 37 procent, Amazon i Microsoft jsou v plusu (13 a osm procent), naopak růstové impulzy obtížně hledá Alphabet, Apple a Tesla. Alphabet ztrácí procento a půl, Apple 10 procent, a Tesla dokonce téměř 30 procent.

Zatímco u Tesly vidíme zlevňování cen aut a celý příběh firmy se pravděpodobně posouvá do reálných kontur úspěšně fungující automobilky, Apple zcela postrádá další růstové impulzy. Prodeje iPhonů v Číně padají o desítky procent a po zhruba dekádě lákavých slibů firma opustila svůj vysněný projekt „nakousnutého“ automobilu. Brýle Apple Vision Pro zatím oslovily pouze skalní fanoušky, o produkt pro široké masy s tradičně jablečně šťavnatou marží zatím nejde, firma jej bude muset hledat dále.

A Nvidia? Ta se stává již třetí nejhodnotnější firmou světa s tržní kapitalizací okolo 2,1 bilionu dolarů. Ne nadarmo byly její výsledky očekávány s podtitulkem nejdůležitější akcie světa. Čísla nakonec přišla skvělá, a to již poněkolikáté, což podpořilo investorský sentiment napříč trhy. Její v budoucnosti očekávané valuační násobky ziskovosti (cena k ziskům) se pohybují okolo třiceti, což není dramaticky přemrštěný úsudek. Do dalšího zveřejnění kvartálních výsledků se tedy můžeme pravděpodobně vést na vlně velmi vysokého očekávaní kvalitního byznysu s nesmírně vysokou marží.

Investiční zkratky či trendy se mění, před lety jsme pracovali se zkratkou FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google), loni to byla Magická sedmička. Na další marketingově chytlavé akronymy se můžeme těšit. V každém případě je z pohledu tvorby portfolia rizikové vytvářet jej bez největších a nejsilnějších firem, i když tyto se pravidelně mění a objevují se příběhy nových růstových příležitostí.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze