Míra inflace u nás v lednu klesla na 2,3 procenta, v únoru až na 2,0 procenta. Takové hodnoty zde naposledy byly v roce 2018, což vyvolalo komentáře, že jsme opět dosáhli cenové stability. Leč pohled pod pokličku zmíněných výsledků může vést k větší obezřetnosti, než začneme vynášet rychlé soudy o trvale nízké inflaci.

Globálně se ve výsledcích inflace rozevřely nůžky mezi vývojem cen zboží a služeb. V prosinci 2018 byla míra inflace u nás dvě procenta, průměrný růst cen zboží byl jedno procento a služeb tři procenta. Nyní je stejné hodnoty míry inflace dosaženo stagnací cen zboží a růstem cen služeb o 5,2 procenta meziročně, který dokonce v únoru zrychlil o desetinu procentního bodu. Také meziměsíční růst cen služeb se stále drží na úrovni, která byla za posledních 15 let vyšší jen v letech 2021–2023. Tentokrát se k nízké hodnotě míry inflace dostáváme kombinací mimořádných propadů cen zboží, jako jsou potraviny, a nadprůměrným růstem cen služeb. Například ceny v restauracích byly v únoru meziročně vyšší o devět procent, dovolené dražší o sedm procent a stejným tempem rostly nájmy.

Ceny zboží na rozdíl od služeb mají obvykle krátkou „paměť“. Současný růst či pokles cen nám málo říká o tom, jak se budou ceny zboží vyvíjet třeba za rok. Naopak ceny služeb mají velkou setrvačnost. Dokonce Bank for International Settlements (BIS), což je vlastně centrální banka centrálních bank, ve své studii ukazuje, že růst cen služeb má nyní větší setrvačnost než v minulosti a tento růst zpomaluje relativně pomaleji. Jednou z příčin je i vysoký růst mezd, které jsou ve službách klíčovou nákladovou položkou. Překvapením tak není, že výrazně zvýšený růst mezd v české ekonomice je například právě v restauracích a hotelech.

Vývoj cen potravin či aut se může už na podzim výrazně změnit, ale růst cen služeb pravděpodobně dál zůstane zvýšený a s ním i odeznívání předchozího inflačního šoku. Analýza BIS naznačuje, že nadprůměrný růst cen služeb může v západních zemích trvat téměř další dva roky. Pomyslná poslední míle boje proti inflaci se tak může hodně dlouho protáhnout a nutit centrální banky držet úrokové sazby zvýšené delší dobu. Také domácí ČNB může mít před sebou ještě hodně dlouhou poslední míli, a to nejen kvůli cenám služeb, ale i slabšímu kurzu koruny.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.