Janu K. z Přerova požádal předloni v srpnu o přátelství na Facebooku profil se jménem Lukáš Honza. Napsal jí, že je český lékař, který momentálně působí v Jemenu, a že se mu moc líbí. Po několika týdnech také navrhl, že by za ní mohl přijet – jen mu musí poslat 127 tisíc korun, aby jej nadřízení uvolnili na měsíční dovolenou a měli z čeho zaplatit jeho náhradu.
Svého lékaře nikdy neviděla, přesto mu na účty, jejichž čísla jí napsal přes WhatsApp, poslala během několika týdnů skoro dva miliony. A vzala si kvůli tomu i milionovou půjčku u České spořitelny, kterou nyní musí splácet. Jana K. je přitom jen jedna z desítek žen, které uvěřily podvodníkům vydávajícím se za lékaře z Jemenu a naposílaly jim dohromady desítky milionů korun.
Toho, kdo peníze z „opuštěných“ žen vylákal, policie nechytla. Před Obvodním soudem pro Prahu 1 ale nyní stojí desítka nigerijských studentů, převážně z pražské zemědělské univerzity, kteří část vylákaných peněz vyprali přes své účty.
V uvedeném případě je sice „jen“ jedenáct poškozených žen a suma necelé dva miliony korun. Skutečně podvedených je ovšem podle policistů i žalobců mnohonásobně víc. Jen ne každá se obrátila na policii. A také se podařilo dostopovat jen menší část peněz, o kterou byly okradeny.
U počátku vyšetřování stály tuzemské banky, které zaznamenaly podezřelé převody na účtech několika nigerijských studentů pražské České zemědělské univerzity (ČZU). A nahlásily je policii. „Posílali si mezi sebou peníze, složitě přes další účty, ač by si je mohli poslat přímo mezi sebou,“ popsala začátky vyšetřování státní zástupkyně Katarina Kandová, která loni v listopadu podala obžalobu na skupinu sedmi mužů a tří žen.
Hlavou skupiny byli podle obžaloby studentský ambasador z Fakulty tropického zemědělství ČZU Chinedu O. a jeho manželka Judith O., kteří jsou stíháni jako členové organizované skupiny. Podle žalobkyně byli také s největší pravděpodobností i v kontaktu s těmi, kdo se za české lékaře v Jemenu vydávali. Mimochodem: s některými poškozenými ženami dokonce podvodník komunikoval přes videohovor a šlo prý o bělocha s perfektní češtinou.
Zbylí Nigerijci byli podle Kandové jen „pěšáci“, kteří pouze poskytli své účty k přeposílání peněz. Žalobkyně všem navrhuje tresty v rozmezí 2,5 až čtyři roky vězení. Všichni jsou od loňského dubna ve vazbě.
Povídal si na seznamce a do měsíce byl bez peněz. Na sítích přibývají investiční podvody
Obžalovaní se hájí tím, že šlo většinou o školné, které si takto posílali, protože bylo obtížné posílat peníze přímo z Nigérie. Či pomáhali kamarádům, kteří naopak vydělané peníze chtěli poslat domů do Nigérie. Nedokázali už přitom vysvětlit, proč finanční obnosy na jejich účty posílaly podvedené ženy.
Judith O. se hájila například tím, že jí její spolužáci a krajané posílali na účet peníze pravidelně – a jen část z nich policie označila jako pocházející z trestné činnosti. „Jak jsem mohla vědět, že mají nelegální původ,“ argumentovala před soudem během pondělního jednání. „Nechápou, že jsou stíháni za to, že přeposílali peníze, aniž by zjišťovali, kde mají původ. Ale v Evropské unii je praní peněz závažný trestný čin,“ konstatuje Kandová.
Policie sice převody začala prověřovat už koncem léta 2022, ale skupina skončila ve vazbě až loni v dubnu. „Bylo to složité, vše jsme dohledávali a zjišťovali zpětně. Bylo třeba také rozlišit normální platby od těch, které byly podvodně vylákány,“ vysvětluje Kandová. Vše komplikovalo i to, že samy ženy často nehlásily, že byly podvedeny.
Některé z nich byly příliš důvěřivé. Například již zmíněná Jana K. podvodníkům naposílala 1,88 milionu korun. Prvních 127 tisíc poslala už po dvou týdnech od seznámení na Facebooku. Lukáš Honza jí přitom poslal e-mail na své údajné nadřízené, aby jeho historku podpořili.
„Napsal jeho nadřízený, že je ještě potřeba poslat 250 tisíc na letenku, že přiletí soukromým tryskáčem,“ uvedla do policejního protokolu. „V e-mailech jsem si dopisovala s osobou generálporučík Řepka, tak jsem neměla důvod mu nevěřit,“ poukazovala.
To nebylo vše. Během dalšího měsíce od ní vylákal například 403 tisíc korun jako údajnou pokutu za to, že se pokusil do letadla propašovat sloní kel. „Napsal mi, že mi ho koupil jako dárek,“ popsala s tím, že sumu poslala dle jeho požadavku na dva různé účty.
Zaplatila také 380 tisíc korun kvůli tomu, aby ho dostala z karantény na pražském letišti Václava Havla. A to i přesto, že na letiště volala a tam jí tvrdili, že nikoho nezadržují. Poté po ní požadoval 400 tisíc korun, že musí zaplatit pokutu za „nevhodné chování“ během karantény. Poslala mu ale už jen 140 tisíc, protože víc neměla, a on se pak odmlčel. Až poté podala trestní oznámení.
Další podvedená Ivana H. z Varnsdorfu svému „jemenskému příteli“ jménem Jan Kučera poslala na letenky postupně 75 tisíc korun – ovšem účet byl právě Judith O. Ivana H. naopak nelibě nesla, že ji policisté sami oslovili. A jak se ukázalo, bylo to už podruhé, kdy někomu takto naletěla. Celkem přišla o 780 tisíc korun.
Jaké případné tresty si nigerijští studenti odnesou, by mohlo být jasné do začátku prázdnin. Do té doby by chtěla soudkyně Anežka Pudilová případ ukončit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist