Domácí akciový trh se dlouhodobě honosí vysokým dividendovým výnosem, a v tomto ohledu se dokonce řadí mezi jedny z nejlepších trhů v rámci OECD. Potvrzuje to i hodnota dividendového výnosu za loňský rok, která překonala hranici osmi procent. Jednotlivé společnosti aktuálně v rámci celoročních výsledků oznamují své dividendy, a tak se podívejme, jak by mohl z celkového pohledu dopadnout letošní rok.

Loňská hodnota s vysokou pravděpodobností překonána nebude, ale podle mojí kalkulace by se výnos mohl pohybovat opět na vysoce nadprůměrné úrovni, kolem 7,5 procenta. Premiantem letošního roku budou akcie Komerční banky, kde vedení navrhuje dividendu ve výši 82,66 koruny, což je dividendový výnos na hranici 10 procent. Akcionáře jistě potěší, že zvýšený výplatní poměr na 100 procent čistého zisku by měl platit pro výplatu i v příštím roce. K úpravě dividendové politiky přistoupil i management Monety Money Bank, který aktuálně plánuje vyplácet akcionářům až 90 procent čistého zisku. V rámci letošního roku je tak na stole návrh dividendy devět korun, což v kontextu aktuální ceny akcií přináší výnos na úrovni devíti procent.

Loňský extrém u akcií ČEZ se letos kvůli platnosti daně z neočekávaných zisků opakovat nebude, přesto si akcionáři mohou přijít na zajímavý výnos. Podle dividendové politiky je pravděpodobné, že management bude navrhovat dividendu ve výši zhruba 52 korun, což by byl výnos na hranici šesti procent. Lze však reálně čekat, že na základě požadavku státu jakožto majoritního akcionáře opět dojde k navýšení a dividenda se přiblíží hranici 70 korun, což by indikovalo výnos v blízkosti osmi procent. Dividendovou stálicí s výnosem nad osm procent bude opět Philip Morris. Erste Group plánuje vyplatit rekordní dividendu 2,7 eura, lákavý výnos na úrovni sedmi procent ale domácím investorům komplikuje vyšší rakouské zdanění.

Z pohledu čísel si tak pražská burza stále drží vedoucí pozici a v této oblasti je mezi ostatními burzami v čele. Doufám, že konání politiků ji nepošle mezi odpadlíky a neudělá z ní burzu nejen dividendově nezajímavou. Nejasnosti ohledně transformace ČEZ, nelogické nastavení daně z mimořádných zisků či opětovné debaty o sektorovém zdanění bank bohužel nakračují tímto směrem.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze