Energetická skupina ČEZ vstoupila do britského start-upu Ember, zaměřeného na bezemisní meziměstskou dopravu. Firma provozuje elektrobusy a buduje síť dobíjecích stanic napojených primárně na obnovitelné zdroje. V investičním kole, které spoluvedl investiční fond skupiny ČEZ Inven Capital, získal Ember od investorů v přepočtu 324 milionů korun na další rozvoj. V tiskové zprávě o tom informovala skupina ČEZ.

Společnost Ember byla založena v roce 2020 ve Spojeném království Keithem Bradburym a Piercem Glenniem. V současnosti Ember provozuje ve Skotsku 24 elektrických autobusů, které obsluhují přes 20 měst a obcí. Firma se věnuje také budování vlastní sítě ultrarychlých nabíječek, navrhování ideálních obslužných tras a spolupráce s dodavateli vozů na jejich vývoji.

„Vstupem do Ember navazuje Inven Capital na své předchozí úspěšné investice v oblasti čisté mobility, jako například Driivz. Přechod na bezemisní dopravu je jedním z klíčových úkolů blízké budoucnosti a ČEZ jako významný energetický hráč chce být samozřejmě u toho,“ uvedl člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel její divize nová energetika Tomáš Pleskač. Ember podle něj zaujal českou energetickou skupinu svým komplexním řešením.

Polostátní energetická skupina ČEZ provozuje v Česku přes 670 dobíjecích stanic pro elektromobily. Kromě toho se podílí na elektrifikaci veřejné dopravy ve městech a pomáhá se zaváděním e-mobility ve firmách.

Na zvýšení počtu elektrobusů, dobíječek napájených obnovitelnými zdroji a na rozvoj technologické platformy získal Ember v aktuálním investičním kole A od investorů 11 milionů liber (přibližně 324 milionů korun). Kromě fondu Inven Capital se kola účastnily také fondy AENU a 2150, které se specializují na podporu klimaticky uvědomělých start-upů.

Ember v současnosti vyvíjí pět nových dobíjecích stanic podle vzorového projektu v městě Dundee ve Skotsku, který umožňuje jednomu vozidlu čerpat energii rychlostí až 600 kilowattů, přičemž velká část energie pochází z nedalekých větrných elektráren. Zároveň Ember již brzy převezme první várku autobusů nové generace s dojezdem přes 500 kilometrů. Podle zakladatelů je technologická platforma Ember postavená tak, aby bylo možné ji jen s drobnými úpravami přenést i do dalších zemí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.