Eurostat teprve tento týden zveřejnil vývoj cen nemovitostí za poslední čtvrtletí minulého roku – a tudíž i za celý loňský rok – v jednotlivých členských státech. A to v rámci takzvaného indexu cen bytových nemovitostí (HPI). Jde o poměrně široký ukazatel, který v sobě zahrnuje jak ceny bytů, domů, ale také pozemků, a to v jednotné metodice napříč zeměmi EU.

Dle tohoto širokého ukazatele tuzemské ceny nemovitostí v posledním čtvrtletí loňského roku již druhé čtvrtletí v řadě rostly, ale jen velmi mírným tempem o několik desetin procenta, což lze spíše označit za stagnaci. Svého vrcholu – stejně jako v EU – dosáhly ve třetím čtvrtletí roku 2022 a do poloviny loňského roku klesaly. Dosavadní pokles však byl relativně mírný a činil něco přes tři procenta. Obdobně se situace vyvíjela i v eurozóně.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.