Ropa s dvaceti- a zlato s patnáctiprocentním zhodnocením patří letos k nejlepším investicím. Na první pohled se nabízí jasná příčina – konflikt na Blízkém východě, který má bohužel potenciál další eskalace. Pod povrchem aktuálních zpráv na titulních stránkách médií se však skrývají hlubší dlouhodobé vlivy, které by samy o sobě tlačily cenu obou komodit výše i bez aktuálního konfliktu.

Spojené státy desítky let praktikují velice výhodný obchod, kdy své deficity financují půjčkami ze zahraničí. Země s kladným obchodním saldem, jako jsou arabské ropné státy nebo Čína, své přebytky ochotně investovaly do amerických státních dluhopisů. Ty nabízely jak bezpečí, tak reálný výnos po odečtení inflace.

Americké finance se však v posledních letech značně vymkly kontrole a přebytkové země si uvědomují, že se pro ně ukládání úspor v USA stává ztrátovým byznysem. Korunu tomu nasadila konfiskace dolarových devizových rezerv Ruska. Důsledkem je větší zájem o zlato. Některé bohaté ropné země rovněž nemaximalizují těžbu. Ropa pod zemí pro ně totiž může být lepší uchovatel bohatství než papírový dolar.

Rovnováha nabídky a poptávky na trhu s ropou je mnohem křehčí, než by se podle ceny této komodity mohlo zdát. Ropa vytvořila vrchol v roce 2008, který od té doby nebyl překonán. Zásadní roli na tomto úspěchu má prudký nárůst produkce v USA v oblasti Permian Basin díky technologickému průlomu horizontálního těžení. Od roku 2011 zde produkce ropy vzrostla o pět milionů barelů denně a USA díky tomu předběhly Saúdskou Arábii i Rusko v celkové těžbě.

V ostatních částech světa ale produkce takto neroste a mnohde i klesá, zatímco poptávka stabilně stoupá. A i přes snahu o přechod na obnovitelné zdroje bude růst i nadále. Pro představu spotřeba ropy na obyvatele v Indii je stále patnáctkrát nižší než v USA.

Cenu ropy i zlata dlouhodobě podporuje řada faktorů a z pohledu investora mohou posloužit jako vhodný doplněk portfolia pro ochranu před případnou další inflační vlnou.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze