Pokud mohu sledovat vývoj našeho hospodářství v posledních staletích, nemohu si nepovšimnout neskutečného, ba zázračného nárůstu bohatství. Pokud tento trend bude pokračovat, brzy nás čeká doba, kdy skončí prokletí práce, které si neseme od Adama, a člověk se poprvé ve svých dějinách stane živočichem, který se nemusí drtivou většinu času svého života strachovat o obstarání dostatku potravy, tepla a bezpečí. V ten moment povstane nový člověk, který nebude muset využívat pochybnou etiku sobectví a ničení konkurence k tomu, aby se udržel při životě.

Člověk bude moct konečně plnohodnotně dělat to, na co měl jeho běžný předchůdce v průběhu dějin času jen málo nebo vůbec. Bude se moci věnovat snaze o pochopení sebe sama, společnosti, filozofie, vztahům s blízkými, zkoumání dobra, péči o druhé, umění a obecně věcem, které bytostně patří k tomu být člověkem, nikoli jen zvířetem snažícím se v krutém a nehostinném světě ochránit holé přežití. Člověk se přestane celoživotně lopotit do zmrzačení. Půjde-li ekonomický vývoj dál, bude naše ekonomika tak výkonná a technologie tak pokročilá, že bude moct pracovat jen několik dní v týdnu – a možná bude stačit jen pár hodin –, aby nasytil hlad těla. Nastane největší změna v lidských dějinách.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se změní lidská existence?
  • Bude se v budoucnosti člověk věnovat především sebepoznání, filozofii, umění a péči o druhé?
  • Zmizí potřeba sobectví a ničení konkurence?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.