Desítky tisíc lidí demonstrovaly v sobotu na Kanárských ostrovech proti masové turistice v tomto španělském autonomním regionu v Atlantském oceánu. Do ulic a na promenády u pláží vyšlo manifestovat podle deníku El País přes 57 tisíc lidí, některá média uvádí i více než 100 tisíc účastníků, kteří požadují mimo jiné limit pro počet turistů a dostupné bydlení pro místní obyvatele. V solidaritě s nimi v sobotu demonstrovaly také skupiny lidí v Madridu či Barceloně.

Demonstranti v sobotu nesli například transparenty s hesly Kanárské ostrovy na prodej, SOS, Nechceme emigrovat, chceme žít doma či Už stačilo. Podle deníku El País se protestu v Santa Cruz de Tenerife účastnilo přes 30 tisíc lidí, dalších 14 tisíc demonstrovalo v Las Palmas de Gran Canaria, asi 9 tisíc na Lanzarote a necelé 3 tisíce na ostrově Fuerteventura.

Organizátoři protestů požadují, aby úřady zajistily kontrolu dodržování pravidel pro prázdninové pronájmy, omezily nákup nemovitostí lidmi, kteří na ostrovech nebydlí, či zavedly ekologickou daň pro turisty.

„Potřebujeme zcela změnit ekonomický model našeho regionu,“ řekl deníku El País pětapadesátiletý Antonio Bueno. „Ten, který máme na Kanárských ostrovech, jde proti kvalitě života a je neudržitelný,“ dodal a zmínil například neustálé dopravní zácpy kvůli cestovnímu ruchu a vysoké nájmy. Ty jsou podle deníku El País čtvrté nejvyšší ze všech španělských autonomních regionů.

Na Kanárských ostrovech žije asi 2,2 milionu lidí a loni je navštívilo na 14 milionů zahraničních turistů, většinou z Británie, Německa či Nizozemska. Kromě toho tam loni také přijelo na dva miliony španělských turistů, napsala agentura DPA. Cestovní ruch je však pro tamní ekonomiku klíčový a zajišťuje asi 40 procent pracovních míst.

Přesto jsou podle deníku El País na Kanárských ostrovech druhé nejnižší mzdy ze 17 španělských autonomních regionů a mají jednu z nejvyšších nezaměstnaností v zemi.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist