Americká technologická společnost Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 57 procent na 23,66 miliardy dolarů (zhruba 554 miliard Kč). Firma v čtvrteční výsledkové zprávě rovněž oznámila, že akcionářům poprvé ve své historii vyplatí dividendu. Akcie podniku na zprávu reagovaly výrazným růstem.

Celkové tržby Alphabetu se meziročně zvýšily o 15 procent na 80,54 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle firmy LSEG odhadovali v průměru na 78,59 miliardy. Příjmy z reklamy vzrostly o 13 procent na 61,66 miliardy dolarů.

Společnost Alphabet oznámila, že akcionářům vyplatí dividendu 20 centů na akcii. Uvedla rovněž, že její vedení schválilo zpětný odkup akcií v hodnotě až 70 miliard dolarů (přes 1,6 bilionu Kč).

Analytik XTB Tomáš Cverna uvedl, že tržby podniku překonaly očekávání díky růstu v klíčových segmentech, jako jsou reklamy a cloud. „Investoři mohou být spokojeni nejen s výsledky, ale i s oznámením programu zpětného odkupu akcií ve výši 70 miliard amerických dolarů a především historicky první dividendy,“ dodal.

Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

Microsoft sází na AI

Americká softwarová společnost Microsoft ve třetím finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o pětinu na 21,9 miliardy dolarů (zhruba 513 miliard Kč). Oznámila to v tiskové zprávě. Její tržby vzrostly o 17 procent na 61,9 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je podle průzkumu společnosti LSEG odhadovali v průměru na 60,8 miliardy dolarů.

K růstu tržeb ve třetím finančním čtvrtletí, které skončilo 31. března, podle agentury Reuters přispělo zavádění umělé inteligence (AI) do cloudových služeb a softwarových produktů pro podniky. Analytik Jason Wong ze společnosti Gartner uvedl, že zákazníci Microsoftu projevují velký zájem o vyzkoušení generativní AI, ale ne všichni mají jasné plány pro její praktické využití. „Je to stále ve velmi raném stadiu,“ dodal.

Microsoft nyní do rozvoje svých služeb v oblasti AI výrazně investuje. Ve třetím finančním čtvrtletí se kapitálové výdaje podniku zvýšily na 14 miliard dolarů z 11,5 miliardy v předchozím čtvrtletí, píše Reuters. Ve velké míře se přitom opírá o partnerskou společnost OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. Do firmy OpenAI již investoval zhruba 13 miliard dolarů (přes 300 miliard Kč).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist