Podnikatelská soutěž Firma roku a Živnostník roku má už téměř dvacetiletou tradici a podle organizátorů dává účastníkům výjimečnou příležitost, jak zviditelnit úspěšné a inovativní byznysové příběhy. Letošní ročník startuje právě nyní a zájemci se do něj mohou přihlašovat až do konce května.

Soutěž je určena malým a středním českým firmám s nejméně dvouletou účetní historií a s ročním obratem do 3 miliard korun. V kategorii pro živnostníky je podmínkou účasti živnostenský list platný nejméně rok nebo jiné oprávnění k podnikání. Nominovat a zaregistrovat účastníka může kdokoli, například zaměstnanci, kolegové či zákazníci. Registrace  je bezplatná a zabere jen pár chvil. Lze použít registrační formulář na webové stránce soutěže www.firmaroku.cz nebo e-mail info@firmaroku.cz.

Partnerem a vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny. Titulárními partnery jsou Moneta Money Bank (pro kategorii živnostníků) a automobilka Volkswagen (pro firemní kategorii.).

„Hledáme inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů, tradičních rodinných firem i začínajících nadšenců. Příležitost veřejně prezentovat svoji práci dostávají díky této soutěži  české firmy a živnostníci bez ohledu na zaměření, obor či velikost,“ uvádějí organizátoři v tiskové zprávě na svém webu.

Soutěž jako každý rok nejprve proběhne v krajských kolech. Na sérii slavnostních večerů, jež v  proběhnou postupně v září a říjnu, vybere odborná porota za každý kraj nejlepší firmu a živnostníka, ti pak postoupí do celorepublikového finále. Výběr letošních vítězů a jejich slavnostní vyhlášení proběhne během galavečera na pražském Žofíně 11. prosince.

V loňském roce se do soutěže v obou kategoriích zapojilo 2600 účastníků. Vítězem celostátního kola se stal výrobce bezlepkových potravin z Ostravy Ladislav Michalík. Ten začínal s podnikáním na konci 90. let, kdy prodával ořechy a zdravou výživu v malém stánku. Po čase si založil vlastní výrobnu i prodejnu a vytrval i v době, kdy produkty zdravé výživy nebyly zákazníky tolik žádané a nabídka byla omezena. Michalík se postupně se svými bezlepkovými výrobky prosadil po celé České republice a později i na Slovensku.

Loňským celostátním vítězem v kategorii firem se stala společnost Crytur ze severočeského Turnova, vlastněná podnikatelem Jindřichem Houžvičkou. Přestože je tato firma širší veřejnosti prakticky neznámá, jde o významného mezinárodního hráče v oboru umělých krystalů. Crytur je největším světovým výrobcem klíčové části elektronových mikroskopů, takzvaných detektorů. Jádrem těchto sofistikovaných zařízení jsou umělé krystaly a návazná technologie.

Komponenty od Cryturu jsou důležité pro výrobu polovodičů a rovněž je využívají přední dodavatelé zdravotnických laserů – třeba izraelský Lumenis či slovinská Fotona. Crytur, zaměstnávající téměř 400 zaměstnanců, je navíc dodavatelem pro obory, které zažívají boom. Nástup umělé inteligence, automatizace a elektromobility vyvolává rostoucí poptávku po mikroprocesorech a s tím roste i zájem i o elektronovou mikroskopii, bez níž se výroba čipů neobejde.

U Cryturu porota ocenila kromě inovačního potenciálu a mezinárodního přesahu také fakt, že podnik navázal na tradici technického kamenářství v Turnově. Tato tradice sahá až do roku 1943, kdy byl v tomto severočeském městě založen Výzkumný ústav pro drahokamy. Od tohoto ústavu Crytur své podnikání odvozuje. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze