Přiznejme si, že nic jako volný obchod zboží a služeb na globální úrovni nikdy neexistovalo. Nikdy to nebylo jen o produktu, jeho kvalitě a ceně. Na úrovni států se obchoduje jinak. Přístup k bohatému spotřebiteli, strategické suroviny a komponenty, politická podpora, zbraně a samozřejmě úplatky všeho druhu. To jsou aktiva, která stojí na straně poptávky a nabídky. Teprve skrze ně se dá vyhandlovat prostor pro běžný obchod.

A hodnota strategických či mocenských aktiv rychle roste už několik let. Postupně si uvědomujeme, že strategickou povahu má daleko více věcí nebo také že naše propojenost s některými zeměmi je nepříjemně velká. Globalizace vytvořila kromě celkově většího bohatství také slabiny, kvůli kterým jsme museli zabrzdit a zařadit zpětný chod. Získat zbytek světa na svou stranu skrze obchod Západu nevyšlo.

Amerika škrtí čínský přístup ke svým technologiím a staví bariéry kolem svého trhu. Cly a restrikcemi bojuje s Čínou, dotacemi s Evropou. Na směru panuje politická shoda a podzimní volby jen ovlivní intenzitu a formu.

Čína si tvrdě hájí vlastní trh a upevňuje dominanci v průmyslové výrobě či zelených energiích subvencemi. Pojišťuje si zdroje v Africe či jinde v rozvojovém světě. Se snahou rozklížit soudržnost Západu a odříznout ho od zdrojů mu zdatně sekunduje Rusko. Směr čínské politiky je pevný stejně jako pozice jejího prezidenta, který zemi už před lety odvrátil od otevírání světu a užší spolupráce se Západem.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Evropě se vymstila závislost na Rusku. Stále neví, jak moc se odklonit od Číny, na jejíchž produktech i poptávce je závislá, nakonec ale bude muset. Důvodem bude slabá konkurenceschopnost i rostoucí americký tlak.

Kdo spolu obchoduje, ten spolu nebojuje. To je známá teze, na které se třeba začala Evropa v 50. letech minulého století integrovat, aby se vyhnula dalším válečným katastrofám. A logicky musí být stejně platná i ekvivalence: Kdo spolu bojuje, ten spolu neobchoduje. To je bohužel aktuální dnes. Čím ostřejší bude soupeření, tím menší prostor pro volný byznys.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist