Je pondělí odpoledne a na prosluněné římské letiště Ciampino přilétá delegace premiéra Petra Fialy z ODS. A mezi prvními, kdo ho vítá, je jeho spolustraník, poslanec Vojtěch Munzar. „Přijel jsem naši delegaci pozdravit, jsem tady už od pátku. S Italy máme nabitý harmonogram, teď zrovna řešíme třeba kosmický program,“ reaguje na dotaz HN a už pospíchá za premiérem, aby se stihl přidat k jeho doprovodu.

Během několika málo hodin měl Fiala jednat s italskou premiérkou, pak se ze sídla vlády paláce Chigi krátce zastavit v židovském ghettu a odtamtud zamířit do Kvirinálského paláce na setkání s italským prezidentem. V zemi, která je synonymem blížících se letních dovolených u moře, se české delegaci nabízelo hodně témat. Munzarem zmiňovaný kosmický program patří k těm méně známým. A přitom důležitým.

Itálie je po Německu a Francii třetím největším investorem do kosmických technologií v rámci Evropské unie, řádově jde z její strany o nižší jednotky miliard eur ročně. A Munzar připomíná, že italské firmy jsou zapojeny do programů Evropské kosmické agentury ESA i americké NASA. „Itálie má ve světě čtyři atašé pro kosmické aktivity. Úplně skvělé je, že jednou z nich je Maria Cristina Falvella z italské ambasády v Praze. Vybrali si naši zemi pro vysokou úroveň našich firem i kvalifikovaných lidí,“ popisuje Munzar, který je předsedou česko-italské meziparlamentní skupiny.

Kladenský poslanec má v Římě tetu, ke které jezdil na prázdniny během středoškolských a vysokoškolských studií. A tehdy si uvědomil, že tato země není jen o historii, plážích a dobrém jídle. Na konci května ve sněmovně pořádá byznysové česko-italské fórum. A HN k tomu řekl, že obchodu Česka s Itálií se v poslední době daří – což dokumentuje třeba to, že loni po čase vznikla i v italském parlamentu skupina přátel Česka, kterou vede poslanec Nazario Pagano.

„Globálně jsou hodně vpředu třeba ve farmaceutickém průmyslu. V Evropě pak mají silnou pozici ve strojírenství – u nás známe třeba výrobce autobusů Iveco – ale působí také v obranném průmyslu nebo samozřejmě i v tom potravinářství,“ říká Munzar. A připomíná, že pro český trh je významná třeba potravinářská firma Brazzale vyrábějící sýr Gran Moravia nebo italská rodina Pasquale vlastnící výrobce minerálních vod Mattoni.

Itálie je šestým nejvýznamnějším obchodním partnerem Česka. Objem zahraničního obchodu za rok přesahuje 300 miliard korun. „A obchodní bilance je navíc pro nás dlouhodobě kladná,“ říká Munzar s tím, že třeba 80 procent sýrů Gran Moravia vyrobených v České republice skupina Brazzale vyváží do Itálie.

Výrazné zastoupení italských firem u nás si během pondělního jednání s Fialou pochvalovala také italská premiérka Giorgia Meloniová. „V České republice působí více než 3000 italských firem,“ zmínila. V posledních letech však roste zájem i českých společností a investorů o italský trh. A tak jako se obchodně sbližují obě země, blíž k sobě mají i jejich politici.

Byť Fiala s Meloniovou vychází každý z jiného politického podhoubí, společně si sedli. Setkali se přesně po roce. Meloniová navštívila Prahu loni v květnu v době, kdy Česko předsedalo EU. S Fialou se tehdy bavila o vzájemných vztazích v průmyslu či kultuře, také došlo na migraci a obranu nebo tou dobou horké téma unijní normy pro spalovací motory Euro 7.

Mnoho paralel bylo možné najít také mezi bývalými ministerskými předsedy Andrejem Babišem z ANO a již zesnulým Silviem Berlusconim. Oba v době, kdy byli šéfy největších vládních stran, zároveň řešili střet zájmů kvůli svým podnikatelským aktivitám. A nakonec, velmi blízko k sobě mají i šéf SPD Tomio Okamura s předsedou Ligy severu a současným ministrem dopravy ve vládě Meloniové Matteem Salvinim.

Podle některých zdrojů je Salviniho angažmá důvodem, proč se Itálie oficiálně nepřipojila k české muniční iniciativě pro Ukrajinu. Přestože italská vláda pod vedením Meloniové podporu Ukrajiny označuje za důležitou – a zaznělo to také během pondělní Fialovy návštěvy.

„Je potřeba posílit obranyschopnost Ukrajiny,“ řekla Meloniová, aniž by však řekla, jak konkrétně. Obě strany si ostatně daly záležet, aby se z jednání mezi politiky nedostalo nic ven.

Tisková konference po setkání Fialy s Meloniovou proběhla na přání italské strany bez jediné otázky a odpovědi. Následné očekávané premiérovo vyjádření pro média po setkání s prezidentem Sergiem Mattarellou bylo úplně zrušeno.

„Celé to bylo na čtyři oči,“ omlouval se po premiérově setkání s prezidentem člen české delegace, Fialův poradce Tomáš Pojar. O čem se obě strany bavily, podle svých slov neví. Témata jednání tak lze jen odhadovat – podle okruhů, které už předtím zajímaly Meloniovou.

Byly to otázky migrace nebo český nákup čtyřiadvaceti letounů F35 za 150 miliard korun. Polovina z těchto amerických stíhaček by totiž měla být vyrobena v italském závodu Cameri.

Velký zájem je podle Munzara ale také z italské strany o strojírenské výrobky české provenience. „Třeba Škoda Transportation se uchází o zakázky, co se týká autobusové, kolejové dopravy v Itálii. Iveco pak u nás vyrábí nejen klasické autobusy, ale také ty na alternativní pohony, jako je vodík,“ říká poslanec. Vedle 3000 italských firem v Česku je podle něj také aktivní komunita zhruba 8000 Italů.

Z českých firem je v Itálii v poslední době aktivní například zbrojařská skupina Czechoslovak Group Michala Strnada, která koncem loňského roku koupila globálního italského hráče na poli malorážek Fiocchi Munizioni. Češi pak mohou v Itálii narazit také na pobočky lékáren Dr. Max, těch jsou v zemi už víc než dvě stovky.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.