Největší tuzemská investiční skupina PPF posiluje ve financích. Kromě úplného ovládnutí poskytovatele spotřebitelských úvěrů – skupiny Home Credit – posílila rovněž v prudce rostoucím britském fintechu. Letos v dubnu totiž navýšila podíl ve společnosti CB Growth Holdings, která je jediným vlastníkem ClearBank, z 33,32 na 38,79 procenta. O transakci informovala ve zprávě o hospodářských výsledcích za uplynulý rok.

„ClearBank je inovativní banka s potenciálem pro další rozvoj díky rostoucímu objemu transakcí a počtu nových klientů,“ dodává k investici mluvčí skupiny PPF Leoš Rousek. Za podíl ve výši téměř 5,5 procenta zaplatila skupina 28 milionů liber, což v korunách odpovídá částce 806,4 milionu.

Skupina PPF měla na nákup podílu opci (právo na nákup akcií), kterou využila. „ClearBank pěstuje dlouhodobé partnerství se svými investory. S trvalou podporou od PPF tak ClearBank roste a rozvíjí svou nabídku, aby pomohla více institucím inovovat, odlišit se a růst,“ komentovala investici tuzemské skupiny Louise Hetheringtonová z ClearBank.

Pomohl krach Credit Suisse

Investice skupiny PPF do ClearBank oceňuje britský bankovní dům v přepočtu na 14,7 miliardy korun. Samotný podíl tuzemského investičního lídra má hodnotu 5,7 miliardy korun.
Banku spoluzakládala skupina PPF v roce 2016. Poskytuje zejména okamžité platby a vypořádání transakcí pro další finanční instituce. V minulém roce se bance dařilo, když dosáhla provozního zisku ve výši 18,6 milionu liber.

Podle šéfa banky Charlese McManuse to byl výjimečný rok, protože se banka dostala poprvé do zisku. „Přestože se odvětví i celá ekonomika potýkají s významnými potížemi, naše úspěchy jsou pozoruhodné. Dosáhli jsme rekordů ve všech klíčových ukazatelích,“ komentoval výsledky McManus ve výroční zprávě banky za rok 2023.

Banka má podle něj přes 220 klientů a získala významné smlouvy na několik let s předními finančními institucemi. ClearBank neposkytuje hypotéky, vklady nebo retailové obchody, ale soustřeďuje se výhradně na provádění plateb a clearing, což je vypořádání plateb mezi jednotlivými bankami.

Obsluhuje tak i tradiční banky, které využívají technologii ClearBank. Mezi klienty ale patří rovněž úvěrová družstva či spořitelny. Mezi hlavní klienty banky patří Tide, Chip, Raisin a Wealthify.

V minulém roce tak ClearBank podle McManuse otevřela jménem svých klientů rekordní počet účtů. „Zpracovali jsme rekordní objem transakcí a zdvojnásobili hodnotu klientských vkladů,“ prohlásil McManus. Podle něj banka vydělala na krachu Silicon Valley Bank a Credit Suisse, což ovlivnilo americký a evropský trh s finančními službami. Klienti tak zamířili k zavedeným a bezpečným alternativním bankovním partnerům jako ClearBank. Výhodou bank totiž je, že peníze drží u britské centrální banky – Bank of England.

Objem klientských prostředků se tak prudce zvýšil ze tří miliard liber v roce 2022 na loňských 6,1 miliardy liber. Přispělo k tomu podle finančního ředitele banky Marka Fairlesse i zajímavé úročení na vkladech. Na této nabídce ClearBank spolupracovala s finančními společnostmi, jako je například fintechová firma Chip. V minulém roce ClearBank uskutečnila pro klienty 108 milionů transakcí, o rok dříve to bylo sedmdesát milionů.

Bankovní dům má přitom velké plány. Po vstupu na evropské trhy chce podle Hetheringtonové zamířit do USA. Žádost o bankovní licenci v Nizozemsku už podle ní jde do finále. „Očekáváme, že tento proces bude dokončen v nadcházejících měsících,“ doplňuje Hetheringtonová s tím, že bude následovat vstup na celý trh Evropské unie.

Home Credit kompletně pod střechou PPF

Skupina PPF kromě navýšení podílu v ClearBank koupila rovněž podíl 8,88 procenta v Home Creditu od skupiny Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce, který je rovněž šéfem skupiny PPF. Touto transakcí se skupina PPF stala jediným akcionářem skupiny Home Credit, která poskytuje spotřebitelské úvěry.

V posledních letech se však skupina Home Credit výrazně zmenšuje, když prodává své asijské byznysy. V únoru se dohodla na prodeji vietnamských aktiv do rukou Siam Commercial Bank Public Company. Loni pak prodala aktiva v Indonésii a na Filipínách. Prodává rovněž své podnikání v Indii. Za 80 milionů eur (téměř dvě miliardy korun) je získá skupina investorů vedená společností TVS Holdings.

Skupina PPF zažila loni – stejně jako ClearBank – skvělý rok. V úterý oznámila, že loni dosáhla historicky nejvyššího zisku, pokud pomineme rok 2008, kdy měla mimořádný příjem z prodeje České pojišťovny. Čistý zisk za loňský rok byl téměř 1,5 miliardy eur (37 miliard korun), tedy téměř devítinásobek slabého zisku z předchozího roku, kdy se firma vzpamatovávala ze ztrát v Rusku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist