Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu ze současných 300 zaměstnanců. Jako důvod hromadného propouštění firma v tiskové zprávě uvedla změny ve výrobě. Zetor loni na podzim oznámil, že v Brně ukončí výrobu vlastních motorů a převodovek, zůstane vývoj, marketing, obchod a sestavování traktorů pro Evropu a USA. Změna výroby je naplánovaná od roku 2025.

„Zaměstnanci kromě zákonného odstupného dostanou i zvýšené odstupné podle kolektivní smlouvy. Zaměstnancům také poskytneme poradenství při hledání zaměstnání, vypracování životopisu a zorganizujeme setkání s úřadem práce. Zaměstnancům také zprostředkujeme kontakt na personalisty z jiných firem v rámci Brna, kteří se s námi určitě spojí,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Lucie Dušková. Ve čtvrtek se s vedením sešli zástupci podnikových odborů. Jejich šéf Alois Kazelle pak ČTK řekl, že vedení odborům ohlásilo zatím propuštění 58 lidí, před měsícem už ohlásilo 18 propuštěných. „Nejde zdaleka jen o dělnické profese, ale také o kancelářská místa,“ uvedl. Další propouštění podle něj vedení společnosti připustilo, ale neuvedlo detaily.

Tradiční výrobce traktorů, kterému v posledních deseti letech klesají tržby i počty prodaných traktorů, plánuje změnou způsobu výroby i dalšími opatřeními snížit náklady meziročně o 200 milionů korun.

„Dosahujeme snižování nákladů zvyšováním efektivity práce jak u dělníků, tak u technicko-hospodářských zaměstnanců, digitalizací, úsporami ve spotřebě energií a především značným zmenšováním výrobních a skladových prostor závodu. Ty se podařilo zmenšit o 50 procent. Dále optimalizujeme náš obchodní model včetně afilací a dceřiných společností v zahraničí. Tyto kroky znamenají výrazný pokles nákladů – meziročně až o více než 200 milionů korun. Díky tomu se Zetor po krizových letech vrátí v roce 2025 zpět do zisku,“ uvedl dnes výkonný ředitel společnosti Róbert Harman.

Zetor snižuje počty zaměstnanců už deset let. Ještě v roce 2014 měl 783 zaměstnanců, větší propouštění oznámil v roce 2018, kdy mělo odejít okolo 40 procent lidí. Nakonec místo avizovaných 250 lidí odešlo 145 zaměstnanců. Podle poslední dostupné výroční zprávy společnosti za rok 2022 opustilo závod v průběhu roku 127 lidí a ve firmě pracovalo 349 lidí.

Nezaměstnanost v Brně se pohybuje dlouhodobě okolo pěti procent, průměr Jihomoravského kraje byl za duben 4,2 procenta, celostátní 3,7 procenta. Na pracovním trhu je stále poptávka po řemeslnících a zaměstnancích z technických oborů.

„Úřad práce na Brněnsku aktuálně eviduje přes 13 tisíc volných pracovních míst v různých sektorech, včetně strojírenství. Firmy působící ve strojírenství ve městě Brně a okolí aktuálně nabízejí prostřednictvím úřadu práce více než 600 míst. Poptávka ze strany zaměstnavatelů je například po programátorech a obsluze CNC strojů, svářečích či brusičích. Pro vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, tedy strojírenské inženýry a techniky, je nabízeno zhruba 40 pracovních míst,“ uvedla ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR v Brně Lucie Kolářová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist