Mezi zlatými konfetami a skandováním „Mistři, mistři!“ budu asi za sýčka a škarohlída, ale je potřeba dát triumf na mistrovství světa do kontextu. Český hokej není nejlepší na světě a rozhodně nevzkvétá. Naopak, najdeme spoustu příkladů ukazujících na pravý opak.

Aby bylo jasno: o výborně zorganizovaném turnaji, skvělém sportovním výkonu Pastrňáka a spol. a celonárodním nadšení není pochyb. Tam je to na jedničku. Jenže je třeba mít na paměti, že Češi obecně přikládají hokeji v květnu vyšší význam, než reálně má. U nás se kvůli starším historickým příběhům (MS 1969: Vy nám tanky, my vám branky) i těm mladším (MS 2005: Jágrův zlomený malíček, MS 2010: Rachna kachna) do mistrovství světa vetkal rozměr národního uvědomění a sebevědomí.

Čistě ze sportovního hlediska jde ovšem až o třetiřadý (po plnotučné olympiádě a Světovém poháru) či možná čtvrtiřadý turnaj (v Kanadě a USA uznávají výše i juniorské mistrovství světa). Jen těžko ho tedy můžeme brát za opravdové měřítko kvality či mezinárodní prestiže – tahle akce reálně zajímá tak čtyři pět států na světě.

I když titul mistrů světa svádí k opojení, český hokej nepatří ani k užší světové špičce. Příští rok NHL pořádá Turnaj čtyř (nejlepších) národů a hádejte, koho tam nepozvali. Kdyby Rusové nebyli v mezinárodní klatbě, nestačil by nám ani Turnaj pěti národů. A kdyby to byl Turnaj šesti národů, tak bychom o ten šestý flek – jak ukázal nedělní večer – museli hodně zabojovat se Švýcarskem.

O neradostném trendu vypovídá mnoho čísel. V NHL se letos objevilo jen 26 Čechů (hráčů do pole), v nejlepších letech to bylo přes 70. Švédové jich letos měli 89. Na draftu NHL sbíráme drobky. Při posledním výběru talentovaných hokejistů se nad nejlepším Čechem umístili Rakušan i dva Slováci.

Ani doma to není žádný šlágr. Svaz svírá řada problémů a kauz – počínaje zuboženou kvalitou juniorské extraligy přes blamáž se Síní slávy až po megapodezřelou žádost o dotaci Národní sportovní agentuře. Hokejový svaz v ní evidentně záměrně podstřelil očekávané příjmy ze vstupného, aby na erární peníz dosáhl. Přitom na pořádání mistrovství světa vždycky pěkně vydělal.

Až se z ledu uklidí zlaté konfety, bude potřeba v českém hokeji uklidit spoustu dalších věcí, aby se z něj stala opět dominantní světová síla. Do té doby se budou české medaile rodit jen výjimečně z příběhů, jako byl ten letošní. Jak říká trenér Radim Rulík: „Je to výkřik, ne měřítko, že děláme hokej dobře.“

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist