Od druhé světové války jsme se naučili obdivovat několik ekonomických zázraků. Nejdříve ten japonský, když se země vycházejícího slunce stala díky rekordnímu růstu druhou největší ekonomikou světa. Později čínský, když se totéž podařilo tržně socialistickému hospodářství. A nyní je to Indie se svým potenciálem překonat HDP Německa a Japonska a stát se třetí největší ekonomikou světa. Podaří se jí to?
Má k tomu nejlepší předpoklady od svého předkoloniálního období, kdy byla světovou hospodářskou mocností. Po příchodu Britské Východoindické společnosti v 17. století začíná postupná kolonizace země a devastace tamní ekonomiky. Nadvláda Britů zcela skončila až vyhlášením Indické republiky v roce 1950. Ani následná éra centralizovaného plánování, znárodňování a pětiletek po vzoru někdejšího Sovětského svazu nepřinesla Indii dostatečný růst. Nepovedl se ani začátek liberalizace poznamenaný nezdravým zadlužováním, bankovními krizemi a makroekonomickou nestabilitou.
Teprve strukturální reformy od 90. let sehrály v restartu ekonomiky důležitou roli. Tak důležitou, že kdysi hanlivý pojem „hinduistická míra růstu“ se stal zapomenutou minulostí. Reformy přispěly nejen k růstu, ale i ke stabilitě (pokles inflace díky jejímu cílování) a kvalitě (technologický pokrok, digitalizace). Vedle toho má Indie proti ostatním výhodu v mladé pracovní síle, která jí pomůže doslova živit ekonomiku po mnoho dalších let.
Indie láká investory. Hodnota akcií tamních firem přesáhla pět bilionů dolarů
Jako byla éra mimořádného růstu japonské ekonomiky kdysi doprovázena nadprůměrnou výkonností japonských akcií, najdeme podobnou analogii i u Indie. Od roku 1996 je průměrná roční výkonnost indických akcií přibližně o třetinu vyšší než globálních. Nebýt výrazného oslabení indické rupie, byla by ještě vyšší. Zohledníme-li ve výkonnosti i kolísavost akcií, vychází Indie stále atraktivněji než ostatní regiony.
Pokud bude tato rychle se rozvíjející země pokračovat v úspěšných reformách, využívat svých demografických výhod a současného trendu odklonu firem od Číny, bude z toho těžit nejen její ekonomika, ale i akciové trhy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist